G7'ler geriliyor, Rusya ve Çin büyüyor

Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD), son altı ayda dünyanın en güçlü ekonomilerinde gerileme yaşandığını belirtti.
OECD'nin değerlendirmesi, geçen altı ayın gelişme ve...

PARİS/WASHINGTON - Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD), son altı ayda dünyanın en güçlü ekonomilerinde gerileme yaşandığını belirtti.
OECD'nin değerlendirmesi, geçen altı ayın gelişme ve ekonomik büyüme göstergeleri 'dünyanın en güçlü yedi ekonomisinin (Kanada, Fransa, İngiltere, Almanya, İtalya, Japonya ve ABD) performanslarında bir yavaşlama' gösteriyor. Örgütün açıklamasına göre, G7 ülkelerini ekonomik bir istikrarsızlık bekliyor. OECD'yi oluşturan 29 ülkenin ekonomilerinde aynı durum gözlemlenirken, haziran göstergeleri bir önceki aya göre yüzde 0.1 puan gerilemeye işaret ediyor. Öte yandan, Çin, Rusya, Hindistan gibi OECD'ye üye olmayan ülkeler önemli gelişim ve kalkınma döneminde bulunuyor.
Bu arada Uluslararası Para Fonunun (IMF) Dış İlişkiler Direktörü Mesud Ahmed, Lübnan'da süren savaşın, küresel finans piyasalarına etkisinin şimdilik nispeten sınırlı kaldığını söyledi. Mesud Ahmed, küresel piyasaların Lübnan'daki savaş durumdan göreceği etkinin, krizin ne kadar süreceğine, derinleşip derinleşmeyeceği ve bölgede genişleyip genişlemeyeceğine bağlı olacağını belirtti. (Radikal, aa)