G8'de Filistin için 'Marshall planı'

G8'de Filistin için 'Marshall planı'
G8'de Filistin için 'Marshall planı'

İtalya?daki zirveye G8 liderlerinin yanı sıra G-5?ler ile Mısır da katıldı. G8 zirvesi dün sona erdi.

L’AQUILA - İtalya’nın L’Aquila kentindeki G8 Zirvesi’nin ikinci gününde Filistin ekonomisini güçlendirmek amacıyla bir Marshall planının devreye sokulmasına karar verildi. Zirvenin ikinci günündeki çalışmalara, G8 liderlerinin yanı sıra G5’ler (Brezilya, Çin, Hindistan, Meksika ve Güney Afrika) ile Mısır da katıldı. G8 dönem başkanı İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi, Ortadoğu sorununun çözümü için ‘Marshall planı’ oluşturulması için liderler arasında mutabakat sağlandığını açıkladı.
Marshall planı, II. Dünya Savaşı sonrasında 1947 yılında önerilen ve 1948-1951 arasında yürürlüğe konan ABD kaynaklı ekonomik yardım paketi. Berlusconi, özel sektörün de katılımıyla Filistin’e yapılacak yardımların koordinasyonunu sağlayacak bir komite oluşturulacağını belirtti. Berlusconi, bu planla, Filistinlilerin ekonomik düzeyini İsrail’in düzeyine yakınlaştırmayı amaçladıklarını da kaydetti. 

Arap ülkelerine çağrı
İsrailli ve Filistinli yetkililerin, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararları, Madrid ilkeleri ve yol haritasıyla uyumlu müzakere sürecini en kısa sürede başlatmaya çağrıldıkları deklarasyonda, İsrail’in Batı Şeria’da yeni yerleşim merkezleri oluşturma girişimlerine, Filistinlilerin de terör ve şiddete son vermeleri gerektiği ifade edildi.
G8’ler adına yayımlanan deklarasyonda, Arap ülkelerine İsrail’le ilişkileri normalleştirme, Filistin yetkililerine siyasi ve ekonomik yardımda bulunma çağrısına da yer verildi. Öte yandan, Berlusconi, L’Aquila’daki depremin neden olduğu zararları gidermeye yönelik çalışmalar hakkında konuk liderlere bilgi verdiğini belirterek, “Afetleri göğüslemek için ne tür sistemler olabileceğini değerlendirmek amacıyla yıl içinde bir G8 zirvesi daha düzenleme konusunda liderlerle mutabıkız. Muhtemelen yeniden L’Aquila’da toplanacağız” dedi. Berlusconi, liderlerle küresel krizi de ele aldıklarını belirtip, “Herkese bir güven mesajı vermek istiyoruz, krizin en kötü dönemi geride kaldı. Çalışmaları koordineli sürdürmeyi kararlaştırdık” dedi. (aa)