Galataport'ta gözler kurul kararında

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB), Galataport'la ilgili imar çalışmalarını bitirerek Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu'na başvuruda bulundu.

ANKARA - Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB), Galataport'la ilgili imar çalışmalarını bitirerek Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu'na başvuruda bulundu.
Bölgeyle ilgili imar planı yapma yetkisi bulunan ÖİB, çalışmalarını tamamlayarak, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Beyoğlu Belediyesi gibi ilgili kuruluşlardan da olumlu görüş aldı. Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu'ndan da olumlu karar çıkarsa ilk ihalesi iptal olan Galataport'ta yeni ihalenin önü açılmış olacak.
ÖİB, Kurul'un onayından sonra proje çalışmasına başlayacak. Proje belirlenmeden limanın özelleştirilmesi ihalesine çıkılıp, sadece yatırım taahhüdü alınarak da ihaleye çıkılabileceği ifade ediliyor. Son aşamada strateji belirlenecek ve ihale süreci başlayacak. İhalenin işletme hakkı devri yöntemi ile yapılması konusunda da Rekabet Kurulu'ndan öngörüş alınmıştı.
Ödeme süresi kısalacak
Galataport'un ilk ihalesinde 49 yıl olan işletme süresinde değişiklik öngörülmezken ödeme süresinin kısaltılması planlanıyor. Teamül gereği işletme hakkı devri modeli ile yapılan özelleştirmelerde alıcıya genellikle iki-üç yıl gibi vade seçeneği sunuluyor.