'Galataport'u en çok yatırım yapmayı önerene verelim'

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Galataport Projesi'nin devletin vereceği araziye bir yatırım yapılması ve sonra da gelir paylaşımı esasına dayandığını belirtirken, "Burada kim daha fazla yatırım önerirse, kim daha fazla pay verirse herhalde onu tercih etmek lazım" dedi.

İSTANBUL - Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Galataport Projesi'nin devletin vereceği araziye bir yatırım yapılması ve sonra da gelir paylaşımı esasına dayandığını belirtirken, "Burada kim daha fazla yatırım önerirse, kim daha fazla pay verirse herhalde onu tercih etmek lazım" dedi.
Yıldırım, Kars-Tiflis-Bakü Demiryolu Projesi ile ilgili, Azerbaycan Ulaştırma Bakanı Ziya Memmedov ve Gürcistan Ekonomik Kalkınma Bakanı Irakli Chogovadze ile gerçekleştirdiği görüşmenin ardından, gazetecilerin Galataport Projesi hakkındaki sorularını yanıtladı.
Yıldırım, projenin devletin vereceği araziye bir yatırım yapılması ve sonra da gelir paylaşımı esasına dayandığını belirterek, "Burada kim daha fazla yatırım önerirse, kim daha fazla pay verirse herhalde onu tercih etmek lazım. Sizin cebinizden bir şey çıkmıyor, sizin arazinizi değerlendiriyor ve size de bir pay veriyor. Bu payı en yüksek kim verirse, kim en fazla yatırım yaparsa onu tercih edersiniz. Burada anormal bir şey görmüyorum" diye konuştu. Ulaştırma Bakanı Yıldırım, şöyle devam etti:
'Arazim var, buraya yatırım yapın' diyorsunuz. Yatırımın bir geri dönüşü var. Diyelim ki 10 yıl verdiniz. O zaman kimse gelmez. Zaten bu yatırım 5 yılda gerçekleşecek. Ondan sonra 4.5 milyar dolarlık geri dönüşü olmazsa gelir mi? Bu, bir hesap-kitap meselesi. Gelir getiren bir yer vermiyorsunuz. Şu anda kullanmadığı, atıl bir alana diyorsunuz ki 'Burayı ekonomiye kazandır, cazibe merkezi yap, buraya yatırım yap. O yaptığın yatırımdan kendin de kazan'. İstediğiniz süreyi verebilirsiniz ama teklif alamazsınız. Kimse vakıf gibi çalışmaz. Kimse 'ben buna parayı vereyim de devlet 10 yıl sonra benden geri alsın' demez... Böyle bir şey yok."
Binali Yıldırım, devletin kendi özkaynağını koyarak yapmak istemediği işleri bu şekilde yatırımcıyı teşvik etmek suretiyle gerçekleştirmeye çalıştığını ifade ederken, 'Projenin özü, 'yer benden, yatırım senden' gelir paylaşımıdır. Devletin cebinden para çıkmadan arazi vermek suretiyle oluşturulacak katma değerden kendi payına düşeni almasıdır. Bir anlamda kat karşılığı inşaat gibidir. Onun da büyütülmüş modeli..." diye konuştu.