'Galatasaray Sportif'te yönetim değişsin, diktatörlük bitsin'

Galatasaray Sportif Yatırımlar A.Ş. hisselerinin yüzde 9.5'ine sahip olan QVT Financial LP'nin İcra Kurulu Başkanı Angelo Moskov, "Galatasaray'ın halka açık şirketi Galatasaray Sportif' ile...

İSTANBUL - Galatasaray Sportif Yatırımlar A.Ş. hisselerinin yüzde 9.5'ine sahip olan QVT Financial LP'nin İcra Kurulu Başkanı Angelo Moskov, "Galatasaray'ın halka açık şirketi Galatasaray Sportif' ile ana şirket olan Galatasaray Spor ve Futbol İşletmeleri'nin birleşmesi yatırımcılara ve Türk sermaye piyasasına zarar verecek" dedi.
Moskov, Galatasaray Sportif'in yönetim kadrosunun değişmesi gerektiğini söyledi. 3.5 milyar dolarlık uluslararası fonu yöneten QVT'nin yetkilileri, dün düzenledikleri basın toplantısıyla Galatasaray birleşmesine karşı olduklarını açıkladı. Galatasaray Sportif'in son genel kurulunda QVT yetkililerinin oy kullanmasına izin verilmediğini belirten Angelo Moskov şöyle konuştu:
'5 milyon dolar getirir'
"Arkadaşlarımıza giriş kartları olmadığı için oy kullandırılmamıştı. Halbuki ana sözleşmede kendini tanıtan herkesin oy kullanabileceği belirtiliyor. Dün görüştüğümüz Galatasaray Sportif yönetimi, bize 'oy kullansanız da bir şey değişmezdi' dedi. Bu diktatörlük gibi bir şey. Bu da hisseleri borsada işlem gören şirketin ne tip insanlar tarafından yönetildiğini gösteriyor. Şirketin yönetiminin değişmesi gerekiyor. Bizce yatırımcılarla ilişkileri iyi yönetemiyorlar. Ellerindeki parayı boş yere harcıyorlar."
Ana şirket olan Galatasaray Spor ve Futbol'un borcunun bile tam olarak açıklanmadığını ifade eden Angelo Moskov, yaklaşık 120 milyon dolar olan borcu kapatmak için iki şirketin birleştirilmek istendiğini, ancak bu birleşmeyle sadece 5 milyon dolarlık tasarruf sağlanacağını vurguladı.
"Galatasaray yönetimi olacakları bildiklerini, birleşmenin hissedarlara yansımayacağını söyledi" diyen Moskov, bunu bilerek yapanlara Avrupa ve ABD'de büyük cezalar kesildiğini ifade etti.
Galatasaray Sportif A.Ş.'nin gelirlerini TV yayınları, sponsorluk anlaşmaları ve reklamların oluşturduğunu, şirketin de bu amaçla kurulduğunu belirten Moskov şöyle konuştu: "Yönetim, Galatasaray Futbol'un bütçe açıklarının Galatasaray Sportif ve hissedarlarının ödemesini sağlayacak bir birleşme öneriyor. Satılan malın niteliği sonradan değiştirilemez. Yönetimin faydalı olmayan bu işe niye giriştiğini anlayamıyoruz. Birleşme herkese zarar verecek."
'Riva'daki arsa satılsın'
QVT İcra Kurulu Başkanı Angelo Moskov, borcun Galatasaray'ın Riva'daki 1 milyon 175 bin metrekarelik arazisiyle kapatılabileceğini söyledi. Moskov, "Bu arazinin satışıyla şirketin ihtiyacı olan sermaye girişi sağlanabilir. Bunu kulüp başkanı Özhan Canaydın ile de görüştük. Yüzde 26 hissesine sahip olduğumuz Ottoman fonu, İstanbul Riva'daki söz konusu arsanın yanında 1 milyon metrekarelik araziyi 115 milyon dolara aldı. Artık arsanın değeri karşılaştırılabileceği için rehin gösterilip kredi de alınabilir. Biz arsayla ilgilenmiyoruz ama ilgilenen büyük kuruluşlar olduğunu biliyoruz" diye konuştu.
Fenerbahçe'de hissesi var
QVT'nin 1993'te Deutsche Bank'ın özel ticaret bölümü olarak kurulduğunu anlatan Moskov, 2003'te bağımsız bir fon yönetim şirketine dönüştüklerini ifade etti. Türkiye'de 150 milyon dolarlık döviz, 200 milyon dolarlık da hisse yatırımları bulunduğunu söyleyen Moskov, "57 ülkede hissemiz var. Fenerbahçe ve Trabzonspor'da da temettü getirisinden dolayı hissedarız" dedi.
Halka açık Galatasaray Sportif ile halka açık olmayan Galatasaray Spor ve Futbol'un birleşme işleminin üç ay sonra yapılacak olağanüstü genel kurulda görüşülmesi bekleniyor.'Hisse yüzde 20 düşer'
Angelo Moskov, iki şirketin birleşmesi halinde mahkeme, SPK ve İMKB'ye başvuracaklarını söyledi. Moskov, "Birleşme olursa hisselerinizi satar mısınız?" sorusuna şöyle yanıt verdi: "Bizim için önemli olan hisselerin fiyatı. Böyle bir birleşme olursa hisseler yüzde 10-20 değer kaybeder. Birleşmenin ertesi günü hisseleri satmayız ama daha fazla yatırım da yapmayız. Çağrı yapılmasına SPK karar verecek. SPK koşulsuz birleşmeye karar verirse hissedarların hakkını savunmak amacıyla kararın iptali için dava açarız. Koşullu olursa da hisselerin şimdikinden yüksek bir fiyattan alınmasını isteriz. Biz şirkette hiç umut kalmayana kadar hisselerimizi satmayacağız."
'Girişim yasadışı'
QVT'nin baş danışmanı Andrey Kruglykhin ise, "Kulüp yönetiminin tutumu, yatırımcıları, SPK'yı ve İMKB'yi saymama örneği sergiliyor. Teklif edilen birleşme, Galatasaray Sportif'in diğer uluslararası yatırımcıları tarafından yasadışı olarak nitelendiriliyor" dedi.