Galaxy'nin ipi Apple'a geçti

Galaxy'nin ipi Apple'a geçti
Galaxy'nin ipi Apple'a geçti
Apple geçen hafta 350 milyon dolara aldığı Autentech ile Samsung'un Galaxy'de kullandığı güvenlik yazılımlarının da sahibi oldu
Haber: CAN MUMAY / Arşivi

Küresel piyasaların gündeminin ikinci çeyrek rakamları olduğu geçen hafta Apple sessiz sedasız bir alım gerçekleştirdi. 2012’nin ikinci mali çeyreğinde 35 milyar dolar kâr eden şirket mobil cihazlara güvenlik yazılımı üreten Autentech şirketini 350 milyon dolar karşılığında satın aldı. Autentech aynı zamanda Samsung’un Galaxy model telefonları içinde güvenlik yazılımları geliştiriyor. Nasdaq’da işlem gören Autentech’in piyasa değeri 374 milyon dolar. Şirket telefonlar için güvenlik yazılımları yapmasının yanı sıra parmak izi okuyucular geliştirmesi ile de biliniyor.

Parmak izi ile ne yapacak?
2011 yılında 600 bin adet Mac bilgisayara giren Trojan virüsünden sonra Apple’ın güvenlik konusunda yeni bir atağa geçmesi bekleniyordu. Piyasa analistleri bu açıdan Autentech’in Apple’ın güvenlik zaaflarını kapatacağını düşünüyor. Fakat şirketin parmak izi okuyucularını ne yapacağı merak konusu. Bu konuda ortada dolaşan en ciddi dedikodu Apple’ın Valve ile üretmeyi planladığı oyun konsolu için parmak izi okuyucusunu kullanması. Diğer bir söylenti ise parmak izi okuyucularının iPhone 5’ler üzerinde kullanılması fakat telefonun üreticisi Foxconn üretime aylar öncesinden başlandığını belirtiyor ki bu da parmak izi okuyucusunun iPhone 5’lere yetişme ihtimalini azaltıyor. Silikon Vadisi’nde bahsi geçen diğer bir durum ise Apple TV’de parmak izi okuyucularının kullanılacak olması.

Yolları gene kesişti
Samsung, akıllı telefon pazarının yüzde 13’üne sahip olmasına rağmen telefon sayısında pazarın lideri. Apple ise elinde sadece iPhone olmasına rağmen pazarın yüzde 19’unu domine ediyor. Birbirleri hakkında 10 ayrı ülkede 20 patent açan iki şirket bunca rekabete ve yasal olumsuzluklara rağmen genede beraber çalışıyorlar. Samsung’un Apple için hayati bir önemi bulunuyor. iPhone ve iPad’lerde bulunan A5 ve A5x işlemcileri Samsung üretiyor. 2011 yılında Samsung Apple’a bu işlemciler için 8 milyar dolar ödedi. Şirketin 2011 cirosunun yüzde 8’ini Apple oluşturuyor.

bigPara.com