Galeriler lüks merkezlere taşınıyor İstanbul 'ikinci el' merkezi oluyor

İstanbul Mahmutbey'de bulunan İstoç Oto Market ve Oto Center'dan sonra Doğan Grubu da yeni otomobil ticaret merkezi projesi Automall'a başlıyor. Binek ve ticari araç üretiminde Avrupa'nın önde gelen ülkelerinden olan Türkiye, yeni otomobil ticaret merkezi...
Haber: İLKER PEHLİVAN / Arşivi

İSTANBUL - İstanbul Mahmutbey'de bulunan İstoç Oto Market ve Oto Center'dan sonra Doğan Grubu da yeni otomobil ticaret merkezi projesi Automall'a başlıyor. Binek ve ticari araç üretiminde Avrupa'nın önde gelen ülkelerinden olan Türkiye, yeni otomobil ticaret merkezi projelerinin hayata geçmesiyle, çevre ülkelerin en büyük organize ikinci el oto ticaret bölgesi olma yolunda ilerliyor.
Belediyelerin otomobil galerilerinin şehir merkezlerinin dışına taşınması için başlattığı çalışmalar otomobil ticaret merkezlerine olan ilgiyi artırdı. LPG'li otomobillerin yarattığı tehlike ve otomobil galerilerinin araçlarını cadde üzerine park etmeleri, bazı belediyeleri önlem almaya yöneltmişti. İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu da konuyla ilgili, "Bakanlığımca yayımlanan bir genelgede, yangın güvenliği bakımından risk taşıyan işyerlerini, halkın sağlık ve güvenliğine zarar vermeyecek şekilde, kentin belli yerlerinde toplamanın belediyelerin yetkisi dahilinde olduğu, bu şartlara aykırı olan işyerlerine ruhsat verilmemesi gerektiği bildirilmiştir" demişti.
200 milyon dolar yatırım
Avrupa yakasındaki ikinci el otomobil merkezleri Mahmutbey'de yoğunlaşırken Anadolu yakasının tek otomobil ticaret merkezi Samandra'da açılıyor. Söz konusu projelerle galericiler için yapılan lüks ticaret merkezlerinin toplam yatırım tutarı 200 milyon doları buluyor.
Otomobil ticaret merkezlerinin içinde, banka, sinema, servis-bakım, alışveriş merkezi, bowling, noter, spor salonları ve ev-ofisler bile bulunuyor. İstanbul'da tamamlanmış olan ve süren ticaret merkezleri şöyle:
Automall'ın yüzde 30'u satıldı
Doğan Grubu'nun 45 milyon dolar yatırımla inşa edeceği Automall'ın temeli 2007 Ocak ayında atılacak. 18 ay sürecek proje 2008'in haziran ayında tamamlanacak. Automall'da toplam 370 galeri ve yetkili satıcı bulunacağını belirten Milliyet Pazarlama Genel Müdürü Ömer Civaner, Mahmutbey'de gerçekleşecek projenin yüzde 30'unun satıldığını söyledi.
Automall gibi projelerin ikinci el otomobil sektörüne disiplin getireceğini vurgulayan Civaner, bölgede bulunan diğer otomobil merkezleriyle İstanbul'un otomobil sektörünün cazibe merkezi haline geleceğini ifade etti.
Civaner, projenin temel hedefinin, araç alım-satımlarını ve sektörün lider galerilerini planlı bir ortamda buluşturmak olduğunu söyledi. Civaner'in verdiği bilgiye göre merkezde mağaza, restoran ve kafeler de bulunacak. Otomobiller kapalı ve açık alanlarda dizayn edilmiş 95-300 metrekarelik show-room'larda sergilenecek. Automall'da satılan araçların ekspertiz değerleri hakkında da alıcısına bilgi verilebilecek. Ayrıca devir, noter ve ruhsat işlemlerinin hepsi tek bir adreste yaptırılacak.
Hem ev hem galeri
Araç alım-satımında tüketicilere, galerilere ve yetkili satıcılara kolaylık sağlanması için proje içinde banka şubeleri de yerlerini alacak. Ayrıca merkezde 540 metrekarelik bir müzayede salonu bulunacak. Automall'daki 3 bin 760 metrekarelik servis alanı her marka araç için bakım ve servis hizmeti sunulacak. Projede ayrıca 45-65 metrekare arasında değişen büyüklükte 192 adet ev-ofis yer alıyor. Automall'da satılık galerilerin fiyatı 150-650 bin, ev ofislerin fiyatı ise 50 bin ile 85 bin dolar arasında değişiyor.
Oto Center: Biz de doluyuz
İlk ikinci el otomobil ticaret merkezi Oto Center'ın başkanı Yaşar Sucu, ikinci el otomobil ticaret merkezlerinin sektörü olumlu etkileyeceğini söyledi. Oto Center'ın yanında inşa edilecek Automall'ın ikinci el piyasasına hareket getireceğini belirten Sucu, "Oto Center'da toplam 662 dükkân var. Bunların 400'ü oto galerisi ve hepsi dolu" dedi. Bu yıl Türkiye'de toplam 700 bin otomobil üretileceğini ifade eden Sucu, bununla ikinci el satışlarının da artacağını vurguladı. Sucu'nun verdiği bilgiye göre Oto Center'daki galeri kiraları 1500 YTL.
Anadolu yakasının tek merkezi
Anadolu yakasının ilk ikinci el otomobil merkezi ise Kartal Samandra'da inşa ediliyor. Erdemler İnşaat tarafından yapılan Auto Country'nin yüzde 90'ı tamamlandı. Haziran 2007'de hizmete açılacak olan Auto Country 150 bin metrekaresi kapalı olmak üzere toplam 250 bin metrekarelik alana inşa ediliyor.
10 bloktan oluşan sitede 527 oto galeri ve 95 mağaza bulunuyor. Auto Country'de çarşı ve sosyal tesisler de yer alıyor. Auto Country'de sinema, bankalar, noter, döviz büroları, alışveriş merkezleri, bowling ve bilardo salonları ve fitness center bulunuyor. Auto Country Galericiler Sitesi için şimdiye kadar 50 milyon dolarlık yatırım yapıldı. Dükkânların metrekare fiyatı 1500-2500 dolar arasında değişen Auto Country'nin yüzde 50'si satıldı.
Oto Market hazır
Esnaf kooperatifi İstoç da Oto Market projesini tamamladı. İstoç'un yanında bulunan ve 730 oto galerisi olan Oto Market'te son dekorasyon çalışmaları yapılıyor. İstoç yetkililerinden alınan bilgiye göre galerilerin 485'i satıldı. Oto Market'te de galerilerin yanı sıra bankalar, sigortacılar ve muameleciler bulunacak. Söz konusu dükkânlarla birlikte Oto Market'teki ünite sayısı 780'i buluyor. 230 bin metrekare inşaat alanı bulunan proje için 150 milyon YTL'lik bir yatırımın yapıldığı ifade ediliyor. Oto Market'teki dükkânların metrekare fiyatı 1500 bin ile 3 bin YTL arasında değişiyor.