Galerilerde yaprak dökümü başladı

Otocenter, İstanbul'da açık oto pazarlarından farklı olarak dükkânlardan oluşan tek ikinci el satış merkezi.
Haber: GÖKSEL ALTUNSU / Arşivi

İSTANBUL - Otocenter, İstanbul'da açık oto pazarlarından farklı olarak dükkânlardan oluşan tek ikinci el satış merkezi. Otocenter'da son günlerde kapanan galeri sayısında artış oldu.
1995 yılında açılan Otocenter'da 400 firma faaliyet gösteriyor. Merkezin eski başkanlarında Asır Otomotiv'in sahibi Mustafa Karayılan, ikinci elin son iki yıldır durgun olduğunu ifade ederek, "Bunun birinci nedeni banka kredileri daha düşük olduğu için sıfır kilometre araçların satışının olması. Ayrıca son dönemde konut kredilerindeki düşüş de tüketiciyi emlak için borçlanmaya yöneltti. Bankalar kredileri beş yıl gibi uzun vadelere yayılınca da ayda 500-600 YTL'ye sıfır kilometre otomobil sahibi olmak cazip hale geldi" dedi.
Karayılan, ikinci elde fiyatların önceki dönemlerde yüksek olduğunu ancak son dönem ne kadar inse de bunun piyasayı canlandırmaya yetmediğini söyledi. İnşaat sektörüne olan talebin hız kaybetmesi durumunda kendi satışlarının artabileceğini dile getiren Karayılan, "Ama şu anda yaprak kıpırdamıyor. Otocenter'da 400 dükkân içinde 10-15'i kapandı. Uzun dönemdir bu piyasada olmayanların krizden etkilenmeleri daha kolay. Biz Otocenter olarak bir kurumuz. İstanbul'daki diğer firmalar hepsi bağımsız, örgütlü değiller. Yeni bir dernek kurduk, güçbirliği yapmak istiyoruz" diye konuştu.
Finansman çözümü
İkinci elde noter harçlarının yüksekliği, garanti sürelerinin kısalığı gibi olumsuz etkenler de olduğunu söyleyen Karayılan önerilerini şöyle sıraladı: "Yeni otomobile üç yıl garanti veriliyorsa ikinci elde bu bir yıl olabilir. Finansmanı cazip hale getirmek için ikinci el satanlar bir araya gelip bir finansman şirketi kurabilir."