Gama yüzde 40'ını 'kısa pantolonlu' mühendislerine verip dünya devi oldu

Gama yüzde 40'ını 'kısa pantolonlu' mühendislerine verip dünya devi oldu
Gama yüzde 40'ını 'kısa pantolonlu' mühendislerine verip dünya devi oldu

Gama Başkanı Erol Üçer, ?Biz artık enerji santralı gibi rafineri de yapabiliriz, nükleer santral da. Bundan şüphemiz yok? dedi. FOTOĞRAF YAVUZ ÖZDEN

1959 yılında kurulan ve 1970'lerde 40 mühendisini şirkete ortak eden Gama'nın bugün 17 ülkede faaliyet gösteren 1.27 milyar dolar cirolu dünya devi haline geldiğini söyleyen Erol Üçer, '1970'lerde heyecanlı, başarılı, kısa pantolonlu mühendisleri alıp ortak ettik. Ne kadar iyi ettiğimizi bugün anlıyoruz' dedi

İSTANBUL - 1959 yılında üç mühendis ve bir müteahit tarafından kurulan Gama Holding’in bugün 17 ülkede faaliyet gösteren,  20 bin çalışanı bulunan ve sadece enerjiye 1,5 milyar dolar yatırım yapan bir şirket haline geldiğini  açıklayan Gama Holding Yönetim Kurulu Başkanı Erol Üçer, “1970’li yıllarda heyecanlı, başarılı, ‘kısa pantolonlu’ mühendisler almaya başladık. Ve onlara yüzde 40 hissemizi verdik. Ne kadar iyi ettiğimizi bugün anlıyoruz” dedi.
Üçer, Gama Holding’in kuruluşunun 50. yılı dolayısıyla, beraberinde Holding Yönetim Kurulu Üyesi Ergil Ersü, Stratejik Planlama, Finansman ve Yatırımlar Grup Başkanı Hakan Özman ve Taahhüt Grup Başkanı Evren Ersü ile basın mensuplarıyla bir araya geldiği toplantıda, 1959 yılından bugüne şirketin gelişimini anlattı.
Şirkete 70’li yıllarda heyecanlı, başarılı, ‘kısa pantolonlu’ mühendisler almaya başladıklarını belirten Üçer, o dönemde yeni bir şirket kurduklarını ve onlara hisse verdiklerini söyledi. Üçer, “Ne kadar iyi ettiğimizi bugün anlıyoruz. Hakikaten onlar hissedar olarak da mühendis olarak da o kadar başarılı oldular ki şirketin başarısı, becerisi buradan geliyor. Şimdi onlara ’2. nesil’ diyoruz. Şimdi 3. nesil geldi, onlar da başarılı oluyorlar fevkalade. 4. nesli de görmek istiyoruz” diye konuştu.

GE ABD’de yapalım dedi
Erol Üçer, anahtar teslimi santraller yaptıklarını anlatarak, General Electric’ten (GE) geldiler, “Yahu biz bunu Amerika’da yapalım’ dediler. Çünkü orada bunu böyle yapan yok. Herkes bir tarafını yapıyor” diye konuştu.
Erol Üçer, Marmaray Projesine ilişkin bir soru üzerine de, burada Gama Nurol ortaklığı olarak yüzde 25 hisselerinin bulunduğunu, yüzde 75’inin ise Japonlar’da olduğunu anımsatarak, Yenikapı ve Üsküdar bölgesinde işlerinin olduğunu anlattı. Yenikapı’da problemlerin olduğuna da değinen Üçer, Yenikapı-Yedikule arasında gecekonduların bulunduğunu, bunlarla uğraştıklarını, burada çıkan arkeolojik bulguların da işleri yavaşlattığını dile getirdi. Üçer, “Bize faydası değil zararı var ama Türkiye kazandı. Tarihi değerlerin ortaya çıkması güzel bir şey” dedi.

Nükleer santral yaparız
Üçer, bir soru üzerine de şunları kaydetti: “Biz artık enerji santralı yapıldığı gibi rafineri de yapabiliriz. Artık nükleer santralları da yapabiliriz. Ondan şüphemiz yok. Ama nasıl yapabiliriz; teknolojiyi iyi bilen, uyum sağlayacağımız bir grup, GE gibi başka firmalar da olabilir...”
Üçer, Avrupa’daki yapılacak yatırımlardan Türkiye’nin ne kadar pay alabileceğine ilişkin bir soru üzerine de “Yüzde 5 alsak iyi” dedi.
Yönetim Kurulu Üyesi Ergil Ersü ise Türkiye’de şimdiye kadar nükleer enerji tesisi yapılmadığını ve hiçbir Türk firmasının böyle bir tecrübesi bulunmadığını belirterek, “Ama biz ve çalıştığımız firmaların, nükleer santrallerden çok farklı olmayan kuvvet santralları konusunda tecrübeleri var. Biz bunu yapmadık ama emin olun yapmış kadar olduk, 1977’den beri biz Türkiye’deki bütün nükleer santral ihalelerinin içindeydik. Ancak yapılan ihaleler iptal edildi. Eminim ki yeni ihale olursa muhakkak içerisinde oluruz. Çünkü kim yaparsa yapsın, Türkiye’de bu işi yapabilecek birkaç firmadan biriyiz.”
Nükleer enerji konusunda ne GE’nin ne de kendilerinin yatırım konusunda pek istekli olmadığını  da vurgulayan Ersü, “Ne GE, ne Gama Enerji, bu çıkan modelde yatırımcı olarak talip olmayacaktır. Yapımcı olarak GE de Gama da tercihan birlikte, yapım tarafına kesin talip olacaktır. Yapıma talip olduktan sonra yatırımdan küçük bir pay almayı da düşünebilecektir” dedi.
Ersü, 50 yılda yapmak isteyip de yapamadıkları işlerin olup olmadığına ilişkin soruyu, “Olmaz mı?” diyerek yanıtladı. Ersü, otoyol işlerinden uzak durmalarını buna örnek olarak göstererek, bunun da kendilerini enerji konusunda uzmanlaştırdığını söyledi.

Irak’a gitmeyiz
Ergil “Petrokimya, kimya, rafineriler, çimento, demir-çelik... Demir-çelik fabrikasının yapımını değil, fabrikanın kendisini vermek istiyoruz” dedi. Ersü, bir soru üzerine, “Irak’ta iş almadık, almayız. Afganistan’da da. İşçilerimizin burnunun kanamaması önemli. Kuzey Irak’ta iş alırız ama orada iş yapan çok Türk firması var” diye konuştu. 

‘42 ortağımız var’
Gama Holding Stratejik Planlama, Finansman ve Yatırımlar Grup Başkanı Hakan Özman, 1959 yılında Gama İnşaat adıyla 3 mühendis ve bir müteahhit tarafından kurulan şirketin 1970’te yüzde 40 hissesini gelecek vadeden mühendislere devrederek Gama Endüstri’ye dönüştüğünü, endüstri tesislerinden konutlara, kuvvet santrallerinden boru hatlarının anahtar teslimi inşaatına kadar birçok projeye imza attığını anlattı.
2007 yılında General Electric (GE) ile enerji alanında ortaklığa gidildiğini de hatırlatan Özman, halen holdingin sahibinin 42 gerçek kişi olduğunu, bunlardan en büyük ortağın yüzde 15 ile Erol Üçer’de bulunduğunu söyledi. 

20 bin kişi çalışıyor
Holdingin 17 ülkede faaliyeti olduğunu, varlıklarının yüzde 65’inin yurt dışında bulunduğunu, yurt dışında 250’nin üzerinde proje tamamladıklarını anlatan Özman, yaklaşık 20 bin kişinin istihdam edildiği holdingin enerjide bugüne kadar 1.5 milyar dolarlık yatırım yaptığını kaydetti.
Gama’nın toplam varlıklarının 1,4 milyar dolar olduğunu, varlıkların yüzde 35’inin Türkiye’de, yüzde 65’inin ise Orta Doğu, Rusya ve Avrupa olmak üzere yurt dışında olduğunu anlatan Özman, 1 milyar 272 bin dolar olan cirolarının ise yüzde 27’sinin Türkiye’den, yüzde 28’inin Rusya’dan, yüzde 26’sının Orta Doğu’dan geldiğini anlattı.

Dünya ‘en’ leri arasında
Özman, “Gama, Engineering News Record (ENR) 2008’e göre dünyanın en büyük 60. müteahhitlik firması, kimyasal tesis yapımında dünyanın 5. en büyük firması, kuvvet santralı yapımında dünyanın 16. büyük firması endüstriyel tesis yapımı faaliyetlerinde dünyanın 13. büyük firması, fosil yakıtlı enerji sektörü yapım faaliyetlerinde dünyanın 4. en büyük firması. Uluslararası rekabet gücümüzün yüksek olduğunu düşünüyoruz” dedi.

Gama Enerji halka açılmaya hazır
Gama Grup Başkanı Hakan Özman, enerji sektöründe gelecek 5 yıl içinde 3 bin megavatlık (MV) ve 4 milyar dolarlık daha yeni enerji yatırımı yapmayı planladıklarını söyledi.
Çeşitli yabancı ortaklarla görüştüklerini açıklayan Özman, “Enerji tarafında organik olarak büyümek istiyoruz. Ama satın alma fırsatlarını da değerlendireceğiz. 2009 itibariyle enerji sektöründe konsolidasyonların hızlanacağını ve karşımıza çok büyük fırsatlar çıkaracağını düşünüyoruz” diye konuştu. 
Gama Enerji’yi halka açmayı planladıklarını da  söyleyen Özman şöyle konuştu: “Ortağımız GE ile de konuştuğumuz bir şey. Tabii ekonomik konjonktüre bağlı, onun için bir tarih koyamayoruz. Uluslararası yatırımcıya satacağım’ derseniz yüzde 30-35 hisseyi halka açmanız lazım. Ama kontrolü bırakmayacağımız.”
Özman, enerjide özelleştirme ihalelerine ilişkin de “Bunlarla ilgiliyiz. Rekabetin nasıl olacağını bilemiyoruz. Şimdilik kenardan seyirci gibi izliyoruz bunları” dedi. (Radikal)