Gangnam Style için kapıştılar

Gangnam Style için kapıştılar
Gangnam Style için kapıştılar
Türk girişimciler dünyada izlenme rekoru kıran Gangnam Style'ın yarattığı fırsatların peşine düştü. Gangnam Style markalı deterjanlar, diş macunları, çikolatalar, kozmetik ürünleri ve kıyafetler yolda.
Haber: SİBEL CİNGİ - sibel.cingi@radikal.com.tr / Arşivi

Dünyayı sallayan Güney Koreli şarkıcının Gangnam Style klibi Türk girişimcileri de coşturdu. Madonna’nın konserine dahil ettiği, Acun Ilıcalı’nın Türkiye ’ye getirmek için peşine düştüğü, Turkcell’in reklamlarına taşıdığı Gangnam Style markasının tescili için büyük bir kapışma yaşanıyor. Son bir ayda Türk Patent Enstitüsü’ne (TPE) marka tescili için üç farklı firma başvuru yaptı. Dünya çapında 400 milyon kere izlenerek tık rekoru kıran Gangnam Style için marka başvurusu yapanlardan biri Mottoteks Giyim isimli bir firma. 

Deterjan için bile başvuruldu Mottoteks deri ve deri ürünleri başta olmak üzere tekstil alanında, şemsiye, çadır, çanta gibi birçok alanda başvuruda bulunurken, Gülümser Demirci isimli bir girişimci de temizlik ürünleri, diş bakım ürünleri, ıslak mendil, tıraş köpüğü, parfüm ve oje, ruj gibi kozmetik sektöründe kullanmak üzere marka tescili başvurusu yaptı.
Gangnam Style markasının peşindeki bir diğer şirket ise 45’in üzerinde ülkeye kendi markaları ile ihracat yapan Aslan Çikolata... Özellikle ABD ’ye hediyelik çikolata ihraç eden şirket, markayı kakao, çikolata, un, çay, kraker, şeker, makarna, yenilebilir buz ve bisküvi üretiminde kullanmayı planlıyor.
Turkcell de popüler kültürün yarattığı fırsatı değerlendirmek için telif ödeyerek Gangnam Style’ı reklamlarına taşıdı.
Güney Koreli şarkıcı PSY’nin yarattığı ekonomiden babasının şirketi DI Corp.’un da payına düşeni aldı. Kliple birlikte yarı iletken parçalar üreten DI Corp’un hisseleri yıllık bazda yüzde 300 değer kazandı.

Gangnam’da evler 1 milyon dolar

Dünya çapında bir fenomene dönüşen ‘Gangnam Style’ın ilham kaynağı Güney Kore’nin ‘Gangnam’ semti. Gangnam, Güney Kore’nin başkenti Seul’e bağlı. Lüks bir semt olan Gangnam’da lüks dükkân, restoran ve kafeler yer alıyor. Semtte ev fiyatları dudak uçuklatıyor. Evlerin metrekaresi 10 bin dolar seviyelerinde. 2010 yılında G20 zirvesinin yapıldığı semt, ayrıca Asya’nın en büyük moda festivaline de ev sahipliği yapıyor.

bigPara.com