GAP Akdeniz'e bağlanıyor

Başbakan Tayyip Erdoğan, yanı başımızda Ortadoğu gibi hızla büyüyen bir pazar bulunduğunu ve Türkiye'nin bu geniş coğrafyanın merkezinde yer aldığını söyleyerek "Bölgeye en büyük kargo havaalanını yapıyoruz.

URFA- Başbakan Tayyip Erdoğan, yanı başımızda Ortadoğu gibi hızla büyüyen bir pazar bulunduğunu ve Türkiye'nin bu geniş coğrafyanın merkezinde yer aldığını söyleyerek "Bölgeye en büyük kargo havaalanını yapıyoruz. Yakında Gaziantep-Şanlıurfa otoyolu bitiyor. GAP, Akdeniz'e de bağlanıyor" dedi.
GAP Bölge Kalkınma İdaresi'nce düzenlenen '1'inci GAP İş ve Yatırım Forumu'nda konuşan Başbakan, Güneydoğu'nun dillerin ve dinlerin buluştuğu bölge olduğuna dikkat çekerek, Güneydoğu Anadolu'nun artık marka haline geldiğini söyledi. Erdoğan, "Türkiye artık istikrarı yakalamıştır. Ama her şey yüzde yüz hallolmuş değil. iktidara geldiğimizde nasıl bir Türkiye'yi kucağımızda bulduğumuzu biliyorsunuz" dedi.
'Başbakan ve bakanlar olarak emanetçiyiz' diyen Erdoğan şöyle konuştu: "Bu emaneti iyi kullanamazsak bizden öncekiler gibi bedelini ağır öderiz. Mezopotamya tarımın ilk yapıldığı topraklardır. Güneydoğu Anadolu'nun ticari altyapısı var. Türkiye'nin su potansiyelinin yüzde 28'i burada. Yanı başımızda Ortadoğu gibi hızla büyüyen pazar var. Ve biz bu geniş coğrafyanın merkezindeyiz. Yakında Gaziantep-Şanlıurfa otoyolu da bitiyor. GAP, Akdeniz'e bağlanıyor."
Erdoğan'a protesto
Bu arada 'Dinler Bahçesi'nin temel atma törenine katılmak üzere dün Şanlıurfa'ya gelen Başbakan'ın otobüsünün önünü kesen sanayi esnafı, bayraklı, alkışlı protesto eylemi yaptı. Erdoğan, Belediye Başkanı AKP'li Ahmet Fakıbaba'nın kendilerini zorla kent merkezinden çıkarmak istemesini protesto eden 50 kişiden oluşan esnaf grubuna saat 17.30'da valilikte randevu vererek yolu açtırabildi. Başbakan Erdoğan, tartışmalı 'Dinler Bahçesi' projesiyle ilgili eleştirilere ise, "Bazı kişiler Urfalıların aklını karıştırıyor. İşleri güçleri yok bunların. Bunlar ihanet-i vataniye içine giriyor. Bu, milletin muhabbetini azaltıp, milletin birbirine şüpheli bakmasına neden oluyor" diye konuştu.
'Sevgi bahçesi olacak'
Dinler Bahçesi'nin temeli Başbakan Erdoğan, Kültür Bakanı Atilla Koç, Devlet Bakanı Abdüllatif Şener ile Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik tarafından atıldı. Erdoğan açılışta, "Acının yerini mutluluklar, kavganın yerini kardeşlik alacak. Burası sevgi, mutluluk bahçesi olacak" dedi. Erdoğan, Kadir Has ve Hüsnü Özyeğin Vakfı tarafından yaptırılacak ilköğretim okulu ve kız yurdunun temelini de attı.
'2005'te hedef 20 milyon turist'
Başbakan Erdoğan Güneydoğunun turizm açısından da önemli potansiyele sahip olduğunu belirterek, "Hedef 20 milyon turist" dedi. Erdoğan, "Güneydoğu turizm açısından da dünyanın en cazip bölgelerinden biri. Turizm denince hep kum, deniz, güneş anlaşılmış. Turizm bu mu? Hayır. Kongre, fuar, kış, termal, kültür ve inanç turizmlerini biz buna ilave ettik ve turizmde patlama oldu. Geçen yıl ülkemizi 17.5 milyon turist ziyaret etti. İlk çeyrek rakamlara bakılırsa, hedefimiz olan 20 milyon turist rakamını yakalayacağız" diye konuştu. Bölgeye yatırım için özel sektörün artık öne süreceği mazeret kalmadığını ifade eden Başbakan konuşmasını söyle sürdürdü: "Çıkarılan yasalar ve teşvikler ortada. Ama şikâyet biliyoruz ki hiç bitmeyecek. İstişare ile bunları aşacağız. Küçük esnafımız ve orta ölçekli esnafımızın bazı sıkıntıları var. Bunlar da kısa sürede aşılacak."
Koç'a eşlik etti
Konuşmalar sırasında, salondaki sıcak havadan etkilenen Başbakan Erdoğan ile Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç birlikte şekerleme yaptı. Konuşmalar uzadıkça, Erdoğan ve Koç uyukladı. Alkışlar sırasında gözlerini açan Erdoğan ile Koç'un yorgun oldukları gözlendi.