Garanti Bankası'na en ucuz dış kredi

Garanti Bankası, ihracatın finansmanında kullanılmak üzere, uluslararası piyasalardan, 600 milyon avro'luk bir yıl vadeli sendikasyon kredisi aldı.

İSTANBUL - Garanti Bankası, ihracatın finansmanında kullanılmak üzere, uluslararası piyasalardan, 600 milyon avro'luk bir yıl vadeli sendikasyon kredisi aldı. 15 ülkeden 35 bankanın katıldığı işlemin ödenen faiz ve komisyonlar dahil toplam maliyeti, Libor + yüzde 0.475 oldu. Böylece Garanti Bankası, bir Türk bankasının bugüne kadar sağladığı en düşük maliyetli sendikasyon kredisini sağlamış oldu. Libor + yüzde 0.25'lik faiz açısından da en düşük seviyeyi yakalayan kredinin imza töreni, önceki gün İngiltere'nin başkenti Londra'da yapıldı.
Özen: GE'nin desteğini de arkamıza aldık
İmza töreninde konuşan Garanti Bankası Genel Müdürü Ergun Özen, "Dünyanın en büyük şirketlerinden General Electric'in (GE) desteğini de arkamıza alarak, 2006'ya beklenenin üzerinde bir performansla başladık. Yalnız Türkiye değil, uluslararası piyasalar da Garanti Bankası'nı yakından takip ediyor. Gerçekleştirdiğimiz büyümenin, uzun vadeli ve sürdürülebilir olduğuna inanıyorlar" dedi. En son 5 Aralık 2005 tarihinde 700 milyon dolar tutarında sendikasyon kredisi alan Garanti Bankası, geçtiğimiz günlerde gerçekleştirdiği seküritizasyon işlemiyle de 525 milyon dolar ve 300 milyon avro dış kredi sağlamıştı.