'Garanti-Halkbank ortaklığı memleket için faydalı olur'

Doğuş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Şahenk, Garanti Bankası'nın bölgede büyümesi gereken bir banka olduğunu söyledi. Şahenk, özelleştirilecek Halk Bankası ile gerçekleştirilebilecek bir ortaklığın da hissedarlar, müşteriler ve memleket açısından faydalı olacağını vurguladı.

İSTANBUL - Doğuş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Şahenk, Garanti Bankası'nın bölgede büyümesi gereken bir banka olduğunu söyledi. Şahenk, özelleştirilecek Halk Bankası ile gerçekleştirilebilecek bir ortaklığın da hissedarlar, müşteriler ve memleket açısından faydalı olacağını vurguladı.
Faaliyet gösterdikleri sektörlerin dünyadaki küresel entegrasyona daha fazla gireceğine inandıkları için bölgesel büyümeyi amaçladıklarını ifade eden Şahenk, bu doğrultuda hisse veya iş ortaklığı kapsamında bazı markalarla beraber büyümek gerektiğini açıkladı.
Garanti Bankası'nın yüzde 25.5'ini alan General Electric (GE) ile gerçekleştirdikleri ortaklığın böyle bir buluşma olduğunu dile getiren Şahenk, "Ayrıca otomotivde Volkswagen ile çalışıyoruz. İnşaat ve turizm yatırımlarımız var. Bugünkü kapasitemizin verdiği ve mantığımızın çerçevesinde yaptığımız bu işlerin doğru olup olmadığını bize yıllar gösterecek" diye konuştu.
'Halk'ın değerini biliriz'
Şahenk, Garanti Bankası'nın bölgede büyümesi gereken bir banka olduğunu belirterek, şöyle devam etti: "Bu büyümeyi, satın almalarla veya kendi içimizdeki büyümeyle de yapabiliriz.
Bölgede başlangıç yaptığımız bazı şubeler var. Oralarda büyüyebiliriz veya satın almalara gidebiliriz. Halk Bankası konusu, yabancı ortağımız da göz önüne alındığında, Yönetim Kurulu'nun alacağı karar. Yine de şahsen bana göre Garanti Bankası ile Halk Bankası'nın beraber olacağı bir bankacılığın, hissedarlar, müşteriler ve memleket için çok faydalı olacağına inanıyorum. Bu anlamda Türkiye'nin, müşterinin ve çalışanın değerini bilerek bu işi yaparız diye düşünüyorum. Fakat Yönetim Kurulu'nda böyle bir karar almadık."
'Avrupalı girişimci değil'
Şahenk, enerji sektöründe Doğan Holding, Anadolu Holding ve Unit Ivestment ile birlikte gerçekleştirdikleri dörtlü konsorsiyumla yüksek öz kaynakla büyük işler yapabilecek kapasitede olduklarını vurguladı. Türk girişimcisinin geçmişte çok uzun zaman yüksek enflasyon ve yüksek faiz zamanlarında bile insan kalitesini artırabildiğine dikkat çeken Şahenk, "Türk insanı çok girişimci. Avrupa'da bilhassa yaşlanan nüfusun içindeki en büyük kayıp bence girişimcilik" diye konuştu.
'Avrupa Birliği sadece bir araç'
Ferit Şahenk, AB'ye üyelik sürecinde bir yavaşlama ya da tıkanmanın iş dünyasında çok kısa süreli yan etkiler yaratabileceğini, ancak AB'nin Türkiye için bir araç olduğunun unutulmaması gerektiğini söyledi. Gelen yatırımcıların yüzde yüz AB'ye giren bir ülke için yatırım yapmadıklarını dile getiren Şahenk, "Burada önemli olan büyümedir. Türkiye'de büyüme sağlandıktan sonra yatırımcı her zaman gelir. Ancak, AB olmazsa da hayatın sonu değil" diye konuştu.