Garanti'de herkes kârlı çıktı

Garanti'de herkes kârlı çıktı
Garanti'de herkes kârlı çıktı
Özen, BBVA ile yapılan anlaşma gereği, hisse oranlarında 5 yıldan önce değişim olsa da yönetimde ağırlığın Doğuş'ta olacağını söyledi.


ERDAL SAĞLAM

Garanti Bankası’nın yönetiminde Doğuş Grubu ağırlığının 5 yıl daha sürmesi kesin. İspanya ’nın ikinci büyük bankası BBVA’yla yapılan anlaşmayla birlikte son dönemlerin en önemli satışına sahne olan Garanti Bankası’nın Genel Müdürü Ergun Özen, GE ile ortaklıklarında geçerli olan ‘4+4+1’ şeklindeki yönetim sisteminin devam edeceğini, 5 yıl sonra ‘6+3’ formülüyle yönetimde BBVA ağırlığının olacağını söyledi.

En iyi çözüm bulundu
GE’nin hisselerini satma kararından sonra başlatılan müzakereler sonunda, satışta iyi çözümün bulunduğunu ifade eden Özen, temettü dönemi olan 2011 Nisan ayına kadar satış işlemlerini bitirmeyi planladıklarını söyledi. Anlaşmanın tamam olduğunu ancak Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) ve Rekabet Kurumu’ndan gerekli olan izinlerin alınması için belirli bir süre gerektiğini hatırlatan Ergun Özen, yeni yılın ilk aylarında satış işlemlerinin tamamlanmasını beklediklerini ifade etti. Böylece 2020 yıl sonu için tahakkuk eden kârdan, temettü gelirini BBVA tahsil etmiş olacak.

Satıştan içimiz rahat
Doğuş Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Şahenk’in dün açıklama yaparken, “Hem yönetimin hem de Doğuş Grubu’nun, bu bankayı bir yere getirdiğimiz çalışma arkadaşlarımızın, bankamıza her gün gelen vatandaşların da kabul edeceği iyi bir ortağı almaya çalıştık” demesinin ardında yatan en önemli neden, banka profesyonel yönetiminin tercihlerinin öne çıkmasıydı. Özen’e bu sözleri hatırlatıp “İçiniz rahat mı” diye sordum. Özen, gerçekten en iyi çözümün bu olduğunu, yönetim olarak kendi içlerinin, Doğuş Grubu menfaatine olduğu için de rahat olduğunu söyledi.

Ek hisse alımı
Özen bunları söylerken, satışla ilgili konuştuğum grup yetkililerinin de oldukça memnun olduğunu gördüm. 5 yıl sonra yüzde 1’lik hissenin alınıp yönetimin BBVA’ya geçmesi gerekeceğini ama daha önce hisse oranlarının değişmesi halinde yönetimin yine değişip değişmeyeceğini sordum. Yetkililer, anlaşmanın, örneğin dışarıdan ek hisse alım ihtimalini de göz önünde bulundurduğunu, ortakların birbirlerine aynı fiyatta satın alma teklifi vermesi gerekeceğini belirterek, “Bir ortağın hisse oranı değişse bile yönetimdeki 4+4+1 sistemi 5 yıl kesinlikle değişmeyecek” şeklinde yanıtladılar. 5 yıl sonra yönetimdeki 9 kişiden 6’sının BBVA’nın atadığı kişiler olacağını hatırlatan grup yetkilileri, Doğuş Grubu’nun hisse oranı yüzde 15’in altına inene kadar yönetimde ciddi etkinliğinin devam edeceğini söylediler.

GE de Doğuş da kârlı
Bu satışla ilgili taraf şirketlerin bilançoları bir yana, Türkiye ’nin önemli bir döviz geliri elde ettiği ortada. Dün açıklanan satıştan 2 milyar doların üzerinde bir döviz girişi olacak. Daha önce de (sonradan satın alınan hisse bedeli çıkıldığında bile) bu miktara yakın bir döviz geliri sağlanmıştı. Bu arada yapılan satış işlemlerine bakıldığında, eski ortak GE’nin çok kârlı bir satış yaptığı, Doğuş’un da bu satışlardan kâr elde ettiği ortada.

Yabancı ortaklı bankalar
Yapi Kredi Bankasi
Garanti Bankasi
Turkish Bank
Akbank
Arap Türk Bankasi
Citibank
Denizbank
Deutsche Bank
Eurobank Tekfen
Finansbank
Fortis Bank
Hsbc Bank
Ing Bank
Millennium Bank
Turkland Bank
Şekerbank

Garanti borsayı aşağıya çekti
Satış haberi, bir süredir yükselen Garanti Bankası’da kâr satışları getirdi ve Banka hisseleri günü yüzde 2.69 üşüşle 8.68 liradan tamamladı. Toplam 1.3 milyar liralık alım satımla, 3.3 milyar liralık toplam işlem hacminin de üçte birinden fazlası Garanti hisselerinde gerçekleşti. Garanti’deki düşüş, banka hisselerini de yüzde 1.12 düşürünce, İMKB - 100 Endeksi dünü yüzde 0.8 düşüşle 68,522 puandan tamamladı.
Öte yandan, Garanti Bankası’nın net kârı üçüncü çeyrekte yaklaşık yüzde 22 gerileyerek 521.7 milyon liraya indi. Bankadan yapılan açıklamada, konsolide olmayan bilançoya göre, dokuz aylık net kârı ise yüzde 18 artışla 2.45 milyar liraya çıktı. Garanti Bankası Genel Müdürü Ergun Özen, açıklamada, “2011’de bizi bekleyen düşük faiz oranları ve daralan marjlar karşısında, öncü konumumuzu sürdürmek ve yarına hazır olabilmek için yatırımlarımızı şimdiden yapıyoruz” dedi.

Şahenk: 10 yıl önce bu fiyata inanamazdık
Garanti satışı 2010’da dünyanın ikinci büyük işlemi oldu.
Türkiye’de TT’den sonra ikinci, bankacılıkta birinci işlem.
Garanti Bankası’nın BBVA Grubu’na katacağı çok şey var.
BBVA ile GE’yle olduğu gibi uyumlu çalışmayı sürdüreceğiz.
Birçok kurum GE ile ön görüşme yaptı, görüşmeye geldi.
BBVA ile ortaklığı uzun zamandır istiyorduk ve gerçekleşti.
Eş ortaklığı Garanti’nin uluslararası olması için kabul ettik.
Bu ortaklığın bu fiyatla olacağına 10 yıl önce inanmazdık.
Garanti, BBVA’nın stratejik haritasındaki eksikleri tamamlayacak.
Bu ortaklığa Türkiye’ye moral verecek bir iş diye bakıyorum.
Bankacılık sisteminin yatırım yapılabilir olduğunu gösteriyor.
Ortaklık, darbe yemiş Avrupa bankacılığının imajını da düzeltecek.

bigPara.com