Garanti'den 712 milyon lira net kâr

Garanti'den 712 milyon lira net kâr
Garanti'den 712 milyon lira net kâr

Özen, ?Son bir yılda 1.1 milyon yeni müşteri Garanti?li oldu? dedi. FOTOĞRAF: AHMET DUMANLI / AA

İSTANBUL - Garanti Bankası yılın ilk çeyreğinde konsolide net kârını, 712 milyon 438 bin TL’ye çıkardı. Garanti’nin konsolide aktif büyüklüğü 104 milyar 933 milyon 785 bin TL seviyesine ulaşırken, nakdi ve gayri nakdi krediler aracılığıyla ekonomiye sağladığı destek, 69 milyar 341 milyon 943 bin TL’ye yükseldi.
Genel Müdür Ergun Özen, “Garanti Bankası, son derece likit ve sağlam bilanço yapısı ve güçlü özkaynaklarıyla başladığı 2009 yılının ilk üç ayında da aynı performansına güçlü bir şekilde devam ediyor” dedi.

Özen: Faiz düşüşü etkiledi

Özen, ilk üç aydaki yüksek performansta faizlerin sürekli düştüğü mevcut konjonktürün de etkisi olduğunu belirtti. Garanti’nin zor zamanlarda da ülke ekonomisine desteğini kesmediğini belirten Özen “Türkiye’nin en çok kredi veren bankası olarak nakdi kredilerdeki pazar payımızı yüzde 15’in üzerine çıkardık. Daha iyi hizmet sunmak ve Garanti farkını daha çok kişiye yaşatmak için yatırımlarımıza devam ederek, 2009 yılında da şube ağımızı genişletiyoruz.” dedi.
Yatırımlar sonucunda, son bir yılda 1,1 milyon kişinin daha Garanti’yi tercih ettiğini vurgulayan Garanti Bankası Genel Müdürü Özen, “Müşteri sayımızı 8.4 milyona çıkardık. Öte yandan, mevduatımızı, sektörün artış hızının çok daha üstünde artırmayı başardık” diye konuştu.

Bankalar kâr açıkladı

 Finansbank’ın ilk çeyrek konsolide olmayan net dönem kârı da, geçen  yılın aynı dönemine yüzde 292 artışla 297.1 milyon liraya ulaştı. Bankanın yılın ilk çeyreğinde faiz gelirleri ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 29.8 artarak 1.07 milyar lira oldu.
Türkiye Kalkınma Bankası ise, konsolide olmayan bilançosuna göre, ilk çeyrekte yüzde 29.6 düşüşle 10 milyon lira net kâr açıkladı. Bankanın ilk çeyrekte aktif toplamı ise 1.12 milyar lira olarak gerçekleşti.
Tekstilbank’ın ilk çeyrek konsolide olmayan net kârı ise geçen  yılın aynı dönemine yüzde 7.1 artışla 7.2 milyon liraya yükseldi. Tekstilbank’ın ilk çeyrek faiz gelirleri ise yüzde 16.7 düşerek 87 milyon liraya indi.
VakıfBank’ın, ilk çeyrek konsolide olmayan net kârının da, 294.2 milyon lira olduğu açıklandı. Bankanın aktif büyüklüğünün, 2008 sonuna göre yüzde 8 artışla 56.2 milyar liraya yükseldiği kaydedildi. (Radikal)