Garanti'den görkemli yaşgünü

Garanti Bankası, 60'ıncı yaşını, yılın en uzun günü olan 21 Haziran'da, İsveçli bir ekibin oluşturduğu ışık tasarımı olan 'Kentlerin ışıkla buluşacağı' bir projeyle kutlayacak. Bankanın kuruluşunun 60'ıncı yılı nedeniyle Ankara...

ANKARA - Garanti Bankası, 60'ıncı yaşını, yılın en uzun günü olan 21 Haziran'da, İsveçli bir ekibin oluşturduğu ışık tasarımı olan 'Kentlerin ışıkla buluşacağı' bir projeyle kutlayacak. Bankanın kuruluşunun 60'ıncı yılı nedeniyle Ankara (Ulus), Eskişehir, İstanbul (Galata ve Bahçekapı), İzmir (Konak), Mersin ve Samsun'daki tarihi binaları ve İstanbul'daki genel müdürlük binası, İsveçli ekibin konseptini oluşturduğu ışık tasarımıyla aydınlatılacak.
Bankanın kuruluş yıldönümünün kutlanacağı 21 Haziran'da, tüm Garanti Bankası binaları Türkiye'nin doğusundan batısına doğru aydınlatılacak. Bankanın tüm tarihi şubelerinde aynı anda özel kutlamalar düzenlenecek.
Garanti Bankası Genel Müdürü Ergun Özen nisan ayında yaptığı açıklamada, bankanın 60. kuruluş yılı dolayısıyla 24 Haziran'da Atatürk Olimpiyat Stadı'nda yalnız yurtiçi değil yurtdışı şube ve iştiraklerden yaklaşık 12 bin çalışanın katılacağı konserlerin verileceği bir kutlama yapacaklarını söylemişti.
Ankara'da kuruldu
1946 yılında Ankara'da 103 ortakla kurulan Garanti Bankası ilk şubesini, 21 Haziran'da Ankara Anafartalar, ikinci şubesini ise İstanbul Bankalar Caddesi'nde açtı. 1970'lerin sonunda, bankanın önemli hissesi Koç ve Sabancı gruplarında toplandı. 1983'te Doğuş Grubu'na katılan banka, 29.2 milyar dolarlık aktif büyüklüğüyle Türkiye'nin en büyük 3'üncü özel bankası. Doğuş Grubu ile General Electric, 23 Aralık 2005'te stratejik ortaklık anlaşması imzalayarak, bankada eşit ortaklığa sahip oldu.