Garanti'den TAV'a rekor kredi

Garanti Bankası, Atatürk Havalimanı iç ve dış hatlar terminallerinin kiralanması ihalesini kazanan TAV Havalimanları İşletmeciliği'ne (TAV), kiralama bedelinin finansmanı için 360 milyon dolar tutarında kredi sağladı.

İSTANBUL - Garanti Bankası, Atatürk Havalimanı iç ve dış hatlar terminallerinin kiralanması ihalesini kazanan TAV Havalimanları İşletmeciliği'ne (TAV), kiralama bedelinin finansmanı için 360 milyon dolar tutarında kredi sağladı.
Garanti Bankası'ndan yapılan açıklamaya göre, kredi, özel sektöre bugüne kadar bir Türk bankası tarafından verilen 'en yüksek tutardaki uzun vadeli finansman' olma özelliğini taşıyor. Kredinin 345 milyon dolarlık kısmının vadesi, 1 yılı ödemesiz 10 yıl olarak belirlendi.
Kredinin 150 milyon doları, 1. ve 2. taksit ödemelerinde, 15 milyon doları TAV'ın DHMİ'ye verilen teminat mektubunun sağlanmasında kullanıldı. Kalan 195 milyon doları aralık ayında şirketin Devlet Hava Meydanları İşletmesi'ne yapacağı 3. taksit ödemesinde kullanılacak.
Garanti Bankası Genel Müdürü Ergun Özen, "Bugüne kadar özelleştirmelerin finansmanı için 400 milyon dolar kredi verdik. Şimdi de toplam tutara yakın bir meblağı, sunmanın gururunu yaşıyoruz. Türk ekonomisinde istikrarın sürdürülmesi için önemli rol üstlenecek projelerde, girişimcilerimizi desteklemeye devam edeceğiz" dedi.