Garanti'nin satışında anlaşma

Doğuş Holding, Garanti Bankası’nın yüzde 25.5’ini 1.6 milyar dolara General Electric iştiraki olan Capital Corporation’a sattı.

Doğuş Holding, Garanti Bankası’nın yüzde 25.5’ini 1.6 milyar dolara General Electric’e (GE) sattı. Doğuş Grubu ve GE’nin Banka’da eşit ortaklık prensipleri çerçevesinde birlikte hareket edecekleri bildirildi.
Doğuş Holding’den İMKB’ye gönderilen açıklamada, Holding’in Garanti Bankası’nın sermayesinin yüzde 25.5’ine denk gelen toplam 53 milyar 550 milyon adet Garanti Bankası hissesini General Electric’in iştiraki olan Capital Corporation’a (GE) satmak üzere hisse devir sözleşmesi imzaladığı belirtildi. Bu çerçevede, Garanti Bankası hisselerinin tamamının değerinin 6 milyar 100 milyon dolar olarak hesaplandığı kaydedilen açıklamada, satışa konu hisselerin toplam bedelinin 1 milyar 555.5 milyon dolar olarak belirlendiği ifade edildi.
Ayrıca, GE’nin Doğuş Holding’in iştiraki Somtaş Tarım ve Ticaret’in sahip olduğu kurucu payların yarısı olan yüzde 49.2 oranında 182 adet Garanti Bankası kurucu hissesini 250 milyon dolar bedelle satın almaya karar verdi.
Anlaşmaya göre, Garanti’nin toplam 958 milyon YTL kıymetinde olan bir kısım iştirak ve gayrimenkullerden oluşan sabit kıymetleri, devir bedelinin yüzde 50’si hisse devir tarihinde, yüzde 25’i devri takip eden birinci yılın sonunda, kalanın ise devri takip eden ikinci yılın sonunda ödenmesi kaydıyla Doğuş Holding tarafından devralınacak.
Taraflar arasında varılacak mutabakata göre, sözkonusu kıymetlerin bir kısmının bir takvim planı çerçevesinde defter değerlerinin altında olmamak kaydıyla Garanti Bankası tarafından elden çıkarılmasının söz konusu olabileceği belirtilen açıklamada, bu kıymetlerin hisse devir tarihinden önce Garanti Bankası tarafından elden çıkarılması durumunda ise bu satışlardan elde edilen bedellerin sözkonusu 958 milyon YTL’den düşülmesinin sözkonusu olacağı kaydedildi.

ORTAK HAREKET EDECEKLER

Açıklamada, Doğuş Grubu ve GE’nin Garanti Bankası’nda eşit ortaklık prensipleri çerçevesinde birlikte hareket etmek üzere anlaşmaya vardıkları vurgulanarak, bu kapsamda Banka yönetim kurulunun 5 üyesinin Doğuş Grubu tarafından, 4 üyesinin ise GE tarafından önerilmesi ve genel müdürün ortak kararla belirlenmesi konusunda anlaşma sağlandığı belirtildi.

ŞAHENK VE ÖZEN GÖREVLERİNİ SÜRDÜRECEK

Yönetim Kurulu Başkanlığının Ferit Faik Şahenk, Banka Genel Müdürlüğü’nün ise Ergun Özen tarafından sürdürülmesi konusunda taraflar arasında anlaşmaya varıldı. Hisse devrinin tamamlanmasının Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu, Rekabet Kurulu ve ilgili diğer gerekli onayların alınmasına tabi olduğu belirtilen açıklamada, hisse devrinin banka sandıklarının Sosyal Sigortalar Kurumu’na devrini öngören gerekli yasal düzenlemenin yürürlüğe girmesi kaydıyla gerçekleştirileceği kaydedildi. Hisse devrinin ardından alıcının bankanın diğer hissedarlarına hisselerini almak üzere çağrıda bulunacağı bildirildi.

GE 1948'DEN BU YANA TÜRKİYE'DE

Garanti Bankası'nda ortaklık için Doğuş Grubu ile anlaşmaya varan General Electric (GE), 1948'den bu yana Türkiye'de bulunuyor. GE, uçak motoru ve enerji üretimi ile su ve güvenlik teknolojilerinden tıbbi sistemlere, kurumsal-bireysel finansman hizmetlerinden medya hizmetlerine kadar pek çok alanda hizmet veriyor.
Fortune Dergisi'nin 2005 yılında yayımladığı 'en beğenilen şirketler' listesinde ilk sırada yer alan GE, Financial Times tarafından yapılan 'Dünyanın En Saygın Şirketleri Araştırması'nda da 1998'den itibaren 7 yıl üst üste birinciliğini korudu.
GE, her biri kendi birimleriyle hizmet veren GE Consumer Finance (GECF), GE Commercial Finance, GE Healthcare, GE Industrial, GE Infrastructure ve NBC Universal olmak üzere 6 temel iş kolu vasıtasıyla 100'den fazla ülkede faaliyet gösteriyor, dünya çapında 300 binden fazla çalışanı istihdam ediyor.
GE'nin 2004 yılı gelirleri 152.4 milyar dolar, karı ise 16.6 milyar dolar oldu. Kurumun toplam varlıkları 750.3 milyar dolara ulaştı, operasyonel faaliyetlerden kaynaklanan nakit akışı yine aynı yıl 15.2 milyar doları buldu. GE'nin uluslararası gelirleri, toplam gelirinin yüzde 47'sine ulaştı ve 71.8 milyar dolar olarak gerçekleşti.
GE'nin iştiraki ve Garanti Bankası'nın hisse senetlerinin yüzde 25.5'ini satın alacak olan GECF de 41 ülkede tüketicilere, perakendecilere ve otomobil bayilerine kredi temin ediyor. GECF'in toplam varlıkları 151 milyar dolar. GECF, dünya çapında, başta mağaza kredi kartları, tüketici kredileri, banka kartları, otomobil kredisi ve leasing, mortgage, kurumsal seyahat ve harcama kartları, borç konsolidasyonu, ipoteğe dayalı konut kredisi ve kredi sigortası olmak üzere pek çok finansal ürünü müşterilerinin hizmetine sunuyor.

GE'NİN TÜRKİYE'DEKİ FAALİYETLERİ

GE, Türkiye'de de enerji, uçak motoru, sağlık teknolojisi, tüketim malları ve endüstriyel ürünler, ileri işlenmiş ürünler, su teknolojileri, ekipman ve proje finansmanı, medya ve mühendislik alanlarında faaliyet gösteriyor.
Türkiye'de 800'ün üzerinde çalışanı istihdam eden GE'nin Türkiye'deki ilk yatırımı, 1948 yılında Koç Grubu ortaklığıyla kurulan ampul fabrikası. Bu fabrika aynı zamanda Türkiye'deki ilk yabancı ortaklı endüstri kuruluşu oldu.
GE, sonraki yıllarda yatırımlarını uçak motoru üretimi ve geliştirilmesi gibi teknolojik alanlara kaydırdı. Bu alandaki yatırım, 1985 yılında Tusaş Motor Sanayi A.Ş.'nin kurulmasıyla gerçekleştirildi.
Hisselerinin tamamı GE'ye ait olan GE Marmara Technology Center 1999 yılında, TÜBİTAK'ın Gebze Araştırma Enstitüsü'nde kuruldu. Şirket, yüksek kalitede teknoloji ve yüksek standartta uçak motoru üretim sistemleri konusunda AR-GE çalışmaları yürütüyor.
Kale Grubu ve Power Controls ortaklığıyla kurulan Kale Power Controls, enerji sektöründe özel ürünlerin üretimi konusunda uzmanlaştı. 2001 yılında faaliyete geçen şirket, anahtar teslim projeler için uygun çözümler üretiyor. Şirket hisselerinin yüzde 15'i GE'ye, yüzde 85'i ise Kale Grubu'na ait. GE iştiraki olan CNBC televizyon kanalı, Türkiye'de Doğuş Grubu'nun sahibi olduğu CNBC-e ile temsil ediliyor.

EN BÜYÜK 3. ÖZEL BANKA

1946 yılında kurulan ve 1983'te Doğuş Grubu'na katılan Garanti, 24.9 milyar dolara ulaşan aktif büyüklüğüyle (30 Haziran 2005 itibarıyla) Türkiye'nin en büyük 3. özel bankası konumunda bulunuyor.
Halen yüzde 55.1'lik hissesi Doğuş'a ait olan Garanti'nin sermayesinin yüzde 44.9'u halka açık. Garanti, 10 bine yaklaşan çalışanı, yurtiçinde 419 ve yurtdışında Lüksemburg, Malta, Kıbrıs'taki şubeleriyle kurumsal, ticari, KOBİ ve bireysel müşterilerine çok yönlü finansal hizmet sunuyor.
Hollanda'da Garanti Bank International ve Rusya'da Garanti Bank Moscow isimli bankaları bulunan Garanti, Çin'de temsilciliği olan ilk ve tek Türk bankası konumunda bulunuyor.
Yaklaşık 5 milyon müşteriye hizmet veren Garanti, 2002 yılından bu yana müşteri portföyünü her yıl ortalama yüzde 15 büyüttü. Kredilerde yüzde 20, TL mevduatta yüzde 19, net karda yüzde 68'lik yıllık ortalama artış sağlayan Garanti'nin, 30 Haziran 2005 itibarıyla toplam kredileri 11.3 milyar dolar, mevduat toplamı ise 15.4 milyar dolar oldu.