Garanti'ye ABD'li ortak

Doğuş Holding A.Ş., sahip olduğu yüzde 50.1 oranındaki Garanti Bankası hisselerinin yarısını General Electric'e satmak için görüşmelere başlıyor.

İSTANBUL - Doğuş Holding A.Ş., sahip olduğu yüzde 55.1 oranındaki Türkiye Garanti Bankası A.Ş. hisselerinin yarısını (yüzde 27.55) eşit ortaklık prensipleri çerçevesinde dünyanın en büyük şirketlerinden General Electric'in finans alanındaki iştiraki GE Consumer Finance'e (GECF) satmak üzere münhasıran görüşmelere başlama kararı aldığını açıkladı.
Ferit Şahenk'in yönetim kurulu başkanı olduğu Doğuş Holding böylelikle Garanti Bankası operasyonu konusundaki belirsizliğe şimdilik son vermiş oldu. Bir süredir Doğuş Holding'in, Garanti Bankası'ndaki hisselerinin tümünü ya da bir kısmını satmak üzere aralarında ABN Amro Bank, Singapur'un ulusal yatırım şirketi Temasek Holding ve GE Consumer Finance'in de bulunduğu beş şirket ile görüştüğü söyleniyordu. Doğuş Holding yaptığı açıklamadaki gibi Garanti'deki hisselerinin yarısını, yani yüzde 27.55'ini bugünkü piyasa değerinden satarsa kasasına 1 milyar 405 milyon dolar koyacak.
Taraflar arasındaki anlaşmaya göre Doğuş Holding, görüşme süreci boyunca Garanti Bankası hisselerinin satışı için başka bir alıcıyla görüşemeyecek. GE Consumer Finance'in sahibi General Electric (GE) Fortune 500 Listesi'nde 152 milyar dolar ciro ve 16.8 milyar dolar net kâr rakamıyla 9. sırada bulunuyor. General Electric uçak motoru ve enerji üretimi ile su ve güvenlik teknolojilerinden tıbbi sistemlere, kurumsal-bireysel finansman hizmetlerinden medya hizmetlerine kadar pek çok alanda hizmet veren bir teknoloji, medya ve finansal hizmetler devi. Şirket, ABD'nin en büyük televizyon kanallarından NBC News'ün da sahibi.
151 milyar dolarlık dev
Doğuş Holding'in Garanti hissesi satmak için görüşmelere başlayacağı GE Consumer Finance dünyanın en büyük şirketlerinden General Electric'in altı temel işkolundan biri olan finans sektöründe faaliyet gösteriyor. GE Consumer Finance'in toplam varlığı 151 milyar dolar. 1980'li yıllardan beri adı Türkiye'de yatırım yapacak şirketler arasında geçen GE Consumer Finance dünya çapında başta mağaza kredi kartları (private label credit cards), tüketici kredileri, banka kartları, otomobil kredisi ve leasing, mortgage (ipoteğe dayalı konut edindirme sistemi), kurumsal seyahat ve harcama kartları, borç konsolidasyonu ve kredi sigortası olmak üzere pek çok finansal ürünü 41 ülkede milyonlarca müşteriye sunuyor.
GE Consumer Finance Avrupa'da 21 ülkede faaliyet göteriyor ve 16 bin kişi istihdam ediyor. Avrupa'daki toplam varlığı 2004 yılı itibarıyla 74 milyar doları aşmış bulunan şirket geçen yıl 1.1 milyar dolar net kâr etti.
Intesa ile anlaşamamıştı
Doğuş'un Garanti'den hisse satışı konusundaki ilk ciddi teması 2001'de İtalyan bankacılık devi Intesa ile olmuştu. Ancak El Kaide'nin New York'ta İkiz Kulelere saldırı düzenlediği 11 Eylül'de toplanan Intesa Yönetim Kurulu olayın dünyada ekonomik durgunluk yaratacağı gerekçesiyle anlaşmadan son dakikada vazgeçmişti. Taraflar arasında daha sonra tekrar başlayan görüşmeler ise geçen yıl anlaşmazlıkla sonuçlanmıştı.
GE Türkiye'ye ilk adımı 1948'de atmıştı
Garanti Bankası'nın yüzde 27,55 oranında hissesini satın almak için kolları sıvayan General Electric Consumer Finance'in ana şirketi General Electric, Türkiye'de enerji, uçak motoru, sağlık teknolojisi, tüketim malları ve endüstriyel ürünler, ileri işlenmiş ürünler, su teknolojileri, ekipman ve proje finansmanı, medya ve mühendislik alanlarında faaliyet gösteriyor.
Türkiye'de 800'ün üzerinde kişi istihdam eden GE, 1948 yılında Koç Grubu ortaklığıyla kurulan ampul fabrikası ile ilk yatırımını gerçekleştirdi. Bu fabrika, aynı zamanda Türkiye'deki ilk yabancı ortaklı endüstri kuruluşu olma özelliğini taşırken, sonraki yıllarda yatırımlarını uçak motoru üretimi ve geliştirilmesi gibi teknolojik alanlara kaydıran GE, uçak motoru parçalarının üretimi, teknik servis tedariği ve lojistik destek alanlarında faaliyet gösteren Tusaş Motor Sanayi A.Ş. hisselerinin yüzde 46'sına sahip. Şirketin Doğuş Grubu ile medya sektöründe dolaylı bir ilişkisi de bulunuyor.
Finans haberlerinin 24 saat canlı yayın ile izleyiciye ulaştırılması konusunda uzman bir GE iştiraki olan CNBC televizyon kanalı, Türkiye'de Doğuş Grubu'nun sahibi olduğu CNBC-e ile temsil ediliyor.
5.1 milyar dolar piyasa değeri var
Türkiye'nin üçüncü büyük özel bankası olan Garanti'nin 30 Haziran 2005 itibarıyla aktifleri 21.7 milyar dolar, kredi toplamı 14.7 milyar dolar, mevduat toplamı ise 13.9 milyar dolar. Garanti Bankası'nın toplam piyasa değeri, dünkü kapanış fiyatı olan 3.38 YTL'ye göre 5.1 milyar dolar olarak hesaplanıyor.
Bankanın bu yılın ilk altı ayında ki konsolide net kârı 355.2 milyon YTL oldu. Garanti Bankası'ndan İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'na dün gönderilen bağımsız denetim raporunda yer alan verilere göre, bankanın geçtiğimiz yılın aynı dönemindeki konsolide net kârı 256 milyon 700 bin YTL olarak gerçekleşmişti. 1946 yılında Ankara'da kurulan Garanti Bankası, 1983 yılında finans, sanayi ve hizmet sektörlerinde faaliyet gösteren Doğuş Grubu'na katıldı. Halen yüzde 55.1'lik hissesi Doğuş Grubu'na ait olan Garanti Bankası'nın ilk halka arzı 1990 yılında gerçekleştirildi.
Çin'de temsilciliği bulunuyor
Garanti Bankası 1993'te Türkiye'de ilk defa yurtdışına hisse ihracı gerçekleştiren kurum oldu. Dün itibarıyla sermayesinin yüzde 49'u halka açık bulunuyor. Garanti, 22 milyar dolara ulaşan aktif büyüklüğüyle Haziran 2005 itibarıyla Türkiye'nin en büyük üçüncü özel bankası konumunda. Bankanın 8 bin 525 çalışanı, 403 şubesi ve bin 42 ATM'si bulunuyor. Yurtdışında Lüksemburg, Malta ve Kıbrıs'ta da şubeleriyle kurumsal, ticari, KOBİ bankacılığı ve bireysel bankacılık hizmeti veriyor. Hollanda'da Garanti Bank International ve Rusya'da Garanti Bank Moscow isimli bankaları bulunan Garanti Bankası, Çin'de temsilciliği olan ilk ve tek Türk bankası durumunda.