Garanti'ye en ucuz kredi

Garanti Bankası, ihracatın finansmanı için uluslararası piyasalardan 1 yıl vadeli ve 1 yıl uzatma opsiyonlu libor artı 0.575 maliyetli 700 milyon dolar sendikasyon kredisi aldı.

İSTANBUL - Garanti Bankası, ihracatın finansmanı için uluslararası piyasalardan 1 yıl vadeli ve 1 yıl uzatma opsiyonlu libor artı 0.575 maliyetli 700 milyon dolar sendikasyon kredisi aldı. Türk bankalarının uluslararası işlemlerinin giderek daha iyi koşullarda gerçekleştiğini söyleyen Garanti Bankası Genel Müdürü Ergun Özen, en düşük maliyetli kredinin alındığını vurguladı.
Kredinin imza töreninde konuşan Genel Müdür Ergun Özen, kurumlar vergisinin 2006 yılında yüzde 20'ye indirilmesiyle ilgili, "Bu indirim kârlarımızı çok olumlu etkileyecek. Kısa dönemli bir kâr artışı gelecektir" dedi.
İmza töreni öncesinde basın mensuplarıyla sohbet eden Özen, 2005 yılını Türkiye için hem politik hem de ekonomik açıdan sıra dışı bir yıl olarak tanımladı. Özen, Türkiye'ye olan yabancı sermaye girişinin yıl sonuna kadar 5 milyar dolara ulaşacağını da öngördü.
Ergun Özen, Türkiye'nin reyting notunun 2006 yılında en az 1 puan yükselmesinin beklendiğini belirterek, "Bütçe açığı aşağıya iniyor, faizler düşüyor. Reyting kuruluşları bunu değerlendirecektir. Reyting notunun 1 puan yükselmesini bekliyoruz" diye konuştu.
Konut kredisi faizi 1.08
Özen, konut kredisi faizinin hızla düşerek 2006'nın ilk yarısında yüzde 1'e inebileceğini sözlerine ekledi. Bu arada Garanti Bankası'ndan yapılan açıklamada YTL cinsinden konut kredisinde faiz oranı yüzde 1.08'e düşürüldü. Açıklamaya göre 12-240 aylık vadelerde yeni faiz, yüzde 1.08'e çekildi.