Garipoğlu'na 27 yıl hapis

Sümerbank davasında 51 kişiyle birlikte yargılanan Hayyam Garipoğlu
'zimmet ve nitelikli dolandırıcılık'tan 27 yıl 3 ay 15 gün hapis ve 107 trilyon TL (107 milyon YTL) para cezasına çarptırıldı.

İSTANBUL - Sümerbank'ın zarara uğratılmasıyla ilgili davada 51 sanıkla birlikte yargılanan Hayyam Garipoğlu 'zimmet ve nitelikli dolandırıcılık' suçlarından 27 yıl üç ay 15 gün hapis ve 107 trilyon 168 milyar 848 milyon lira (107.16 milyon YTL) ağır para cezasına çarptırıldı. bankanın uğradığı 42 trilyon liralık (42 milyon YTL) zararın da sanıktan alınmasına karar veren mahkeme, hüküm verirken dün yürürlüğe giren yeni Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) hükümlerini kullandı. Hayyam Garipoğlu hakkında ayrıca 'yakalama emri' çıkarıldı.
'Onay beklensin' istemi
İstanbul 8. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmada sanık avukatları yeni TCK'da 1 Nisan 2005 tarihinden sonra yapılan değişikliklerin halen Cumhurbaşkanı'nca onaylanmadığını, değişiklikler arasındaki 'etkin pişmanlık' maddesinden sanıkların yararlanabileceğini belirterek, değişikliklerin onaylanmasının beklenmesini istedi. Mahkeme, duruşmaya üç saat ara verdikten sonra kararını açıkladı.
Mahkeme, 'banka aracı kılınarak dolandırıcılık ve zimmet' suçlarından hüküm kurarken yeni TCK'daki artırım ve indirim maddelerini uyguladı. Mahkeme kararında Hayyam Garipoğlu'nun hâkimiyeti altındaki bankayı kullanarak 500 bin dolara Kıbrıs'ta Efektif Bank Off Shore adıyla banka kurdurttuğu, ayrıca topladığı paraları da dolanbaçlı yollarla kredi biçiminde grubuna aktardığı belirtildi.
Bu arada Garipoğlu'na 'nitelikli dolandırıcılık' suçundan 'suçun işleniş biçimi, meydana gelen zararın ülke ekonomisine getirdiği ağır yük' dikkate alarak, üst sınırdan yedi yıl hapis ve günlüğü 500 bin YTL'den 5 bin tam gün adli para cezası verildi. Suçun birden fazla işlenmesi nedeniyle ceza, 8 yıl 9 dokuz aya çıkarıldı. Ardından sanığın sabıkasız olmasını ve duruşmadaki saygılı tutumu nedeniyle ceza, 7 yıl 3 ay 15 gün hapis ve 416 bin 666 YTL adli para cezasına indirildi. Mahkeme 'zimmet' suçundan da zararın ve ülke ekonomisine etkisi, suçtan bizzat kendisinin faydalanmış olması dikkate alınarak' yine üst sınırdan ceza verdi. Sanık önce 20 yıl ağır hapis ve 128.6 milyon YTL ağır para cezasına çartırıldı. Yine artırım ve indirim hükümleri uygulandı ve Hayyam Garipoğlu sonuçta 20 yıl hapis ve 107.16 milyon YTL (107.16 trilyon TL) para cezasına çarptırıldı. Bu arada Sümerbank'ın uğradığı toplam 42.86 trilyon TL (42.86 milyon YTL) zaranının sanıktan tazmin edilmesi kararı verildi.
Yakalama emri çıktı
Garipoğlu'nun yeni TCK'nın 53. maddesi uyarınca aldığı ceza süresince bankacılık mesleğini yapması yasaklayan mahkeme, yeni Ceza Muhakeme Kanunu (CMK) uyarınca da hakkında 'yakalama emri' çıkardı.
'Etkin pişmanlığa başvuracak
Sanık avukatları Cumhurbaşkanı'nın önünde bulunan 'etkin pişmanlık'la ilgili düzenlemenin yürürlüğe girmesi durumunda 'dolandırıcılık' suçu yönünden verilen cezada indirim olabileceğini söyledi. Dava kapsamında daha önce 18 ay tutuklu kalan Hayyam Garipoğlu, kararın onanması halinde 11 yıl cezaevinde kalacak. Davanın diğer sanıkları da 'zimmet ve nitelikli dolandırıcılık' suçundan çeşitli hapis cezalarına çarptırılırken, 36'sı beraat etti.
Kardeşlere 'erteleme' olabilir
Mahkeme, Hayyam Garipoğlu'nun babası Kasım Garipoğlu ile kardeşleri Mehmet Nida ve Nizam Garipoğlu hakkında 'zimmet' suçundan 1 yıl 8 ay hapis ve 416 bin 666 YTL para cezası verdi. Ancak mahkeme, sanıkların yoğun pişmanlıkları ve bankayı uğrattıkları zararı ödemeleri halinde, cezanın ertelenmesine karar verdi.
Aralık 2004'te davası sonuçlanan Yurtbank'ın eski sahibi Ali Avni Balkaner de 'zimmet, off-shore hesapları üzerinden bankanın vasıta kılınması suretiyle dolandırıcılık yapmak' suçlarından toplam 34 yıl 7 ay ağır hapis ayrıca toplam 69 trilyon 307 milyar 925 milyon lira (69.3 milyon YTL) ağır para cezasına çarptırılmıştı.