'Gasprom'a şirket ismini kim verdi?'

CHP Grup Başkanvekili Haluk Koç, Türkiye'nin doğalgaz kontrat devirlerinde Gasprom'un insafına kaldığı iddialarını değerlendirirken, "Başbakanın kuyumcusu meslek değiştirerek gazcı oldu.

ANKARA - CHP Grup Başkanvekili Haluk Koç, Türkiye'nin doğalgaz kontrat devirlerinde Gasprom'un insafına kaldığı iddialarını değerlendirirken, "Başbakanın kuyumcusu meslek değiştirerek gazcı oldu. Asıl önemli olan Gasprom'un Başbakan'ın kuyumcusunu nasıl keşfettiği" dedi.
Koç, dün parlamentoda düzenlediği basın toplantısında Radikal'in, 'Kapitülasyonlar geri geldi' manşetini değerlendirdi. Koç, Radikal'in manşetindeki iddiaların hepsinin doğru olduğu savunanarak şöyle dedi:
"Başbakan çok vefalı. Öyle bir Başbakanımız var ki çocuklarına takılan altınları bozdurduğu kuyumcusu bile var.
O kuyumcu geçtiğimiz günlerde gerçekleştirilen doğalgaz kontrat devri ihalelerinden birini kazanıyor, Gasprom'un izniyle. Başbakan'la bir şekilde ilişkisi olanlar çok çabuk meslek değiştiriyor. Kuyumcular gazcı oldu. Ama ilginç olan şu: Başbakan'ın kuyumcusu olarak ünlenen bu yapıyı Gasprom nereden keşfetti? Başbakan, Samsun'a bir kez daha gaz vermeye gidebilir. Sayın Başbakan bunları gözetiyor ama oy verme gafletinde bulunan yoksullara vefasını göstermiyor."
'Söz mü verdiler?'
Şirketlerin vergileri 10'ar puan indirilirken Başbakan Erdoğan ve Maliye Bakanı Kemal Unakıtan'ın Hariri ve Ofer ailesine indirim sözü verip vermediklerini soran Koç, şunları söyledi: "Bu indirimden Ofer ve Hariri ailesi, önümüzdeki yıllarda ne kadar para kazanacak? Ofer ve Hariri ailesine sağlanan mali servetin yükünü ücretlilerini sırtına yüklemek adalet mi? Bunu AKP'li arkadaşlarım kabul edebiliyorlar mı? Bu AKP, adalet anlayışının, üst gelir gruplarına kaynak aktarmak olduğunun farkındalar mı? Başbakan Yeni Zelanda'da 'Borç yiğidin kamçısıdır' diyor. Aldığın borcun faizini vergile de yiğitliğini görelim. Recep beyin yiğitliği, fakir fukaraya söküyor."