Gates medya patronu oldu

Sahip olduğu 50 milyar doların üzerindeki servetiyle yıllardan bu yana dünyanın en zengin kişisi unvanını kimseye kaptırmayan yazılım devi Microsoft'un kurucusu Bill Gates...

NEW YORK - Sahip olduğu 50 milyar doların üzerindeki servetiyle yıllardan bu yana dünyanın en zengin kişisi unvanını kimseye kaptırmayan yazılım devi Microsoft'un kurucusu Bill Gates, ABD'nin dördüncü büyük basın kuruluşu MediaNews Group'a ortak oldu.
Gates, bu ortaklığı MediaNews Group'un nisanda aralarında San Jose Mercury, Denver Post ve Contra Costra Times gibi 6 etkin yerel gazeteyi toplam 1 milyar dolara satın alımı aşamasında verdiği 400 milyon dolarlık fonla sağladı. 21 yaşında ilk gazetesini kuran W. Dean Singleton'un yönetimindeki MediaNews yaptığı satın almayla gazete sayısını 53'e ve günlük tirajını 3 milyona çıkardı.
Bill ve Melinda Gates Vakfı aracılığıyla medya sektörüne adım atması tartışmaları beraberinde getirdi. Bill ve Melinda Gates Vakfı'nın sıtma, AIDS, açlık ve eğitim konularında yardım çalışmaları yürütürken, bir anda adının medya sektöründe duyulması özellikle muhafazakâr Cumhuriyetçi çevreleri rahatsız etti. Gates'in eğitim anlayışının toplum yapısını olumsuz etkileyeceğini savunan Cumhuriyetçiler, "Gates'in açlık çeken çocukları doyuracağını sanıyorduk... Aç kalan gazeteleri değil" yorumunu yaptı.