Gates pazar günü Türkiye'ye geliyor

Yazılım devi Microsoft'un patronu ve 48 milyar dolarlık kişisel servetiyle dünyanın en zengin işadamı olan Bill Gates, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın özel davetlisi olarak pazar günü Ankara'ya geliyor.

ANKARA - Yazılım devi Microsoft'un patronu ve 48 milyar dolarlık kişisel servetiyle dünyanın en zengin işadamı olan Bill Gates, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın özel davetlisi olarak pazar günü Ankara'ya geliyor. Birkaç saat sürmesi beklenen ziyareti ardından Türkiye'yi aynı gün terk etmesi beklenen Bill Gates Başbakan Erdoğan ile Hilton Oteli'nde, 'Türkiye Bilişimde Kalkınıyor' toplantısında buluşacak. Gates, Milli Eğitim Bakanlığı'nın 43 bin okula hizmet verecek 30 milyon dolar değerindeki
e-portal projesine Microsoft yazılımlarıyla ücretsiz olarak destek olacak. Bu arada Vakıflar Bankası kredisiyle verilecek dizüstü bilgisayarlar için piyasa değeri 100 dolar olan office programları öğretmenlere 2.5 dolardan satılacak.
Tüm kamu kurumlarında işletim sistemleri eskiyen bilgisayarların da Microsoft tarafından yenilenecek. Maliyeti 6 milyon doları olan yenilemeyi Microsoft ücretsiz yapacak. Gates'in, Türk eğitiminde kullanılmak üzere büyük miktarda bağışta bulunması da bekleniyor. Bill Gates önceki gün Davos'ta Afrikalı çocukların aşılanması için 750 milyon dolar bağışladığını açıklamıştı.