Gates, tatil sonrası zirvede

Microsoft Türkiye Genel Müdürü Çağlayan Arkan, Microsoft yöneticiler zirvesinin...

İSTANBUL - Microsoft Türkiye Genel Müdürü Çağlayan Arkan, Microsoft yöneticiler zirvesinin, 2006 yılında kurucusu ve başkanı olan Bill Gates'in ev sahipliğinde 150 yöneticinin katılımıyla Türkiye'de yapılacağını açıkladı. Arkan, "Burada önemli olan Bill Gates'in bu toplantılara ev sahipliği yapması ve konuşmacı olarak katılması. Gates'in geçtiğimiz ocak ayında gerçekleşen toplantı ertesinde duyduğu heyecan, bu yıl yaz tatiliyle pekişen Türkiye sevgisi ve hayranlığı sonucunda toplantının buraya getirilme kararı alındı" diye konuştu.
Çağlayan Arkan, Microsoft'un ocak ayında Davos'ta gerçekleştirdiği toplantının ardından Microsoft yöneticiler zirvesi düzenlediğini hatırlatarak, şöyle devam etti:
"Söz konusu toplantı şimdiye kadar Londra, Paris, Prag ve Viyana'da yapıldı. Bu toplantı sayesinde Türkiye, bir yıl içinde Bill Gates'i üçüncü kez ağırlayacak. Basına kapalı gerçekleştirilecek toplantı sonrasında Bill Gates'i Türk gazetecilerle bir araya getirmeyi planlıyoruz."
Çağlayan Arkan, şöyle konuştu: "İki yıl önce 90 kişiyle yola çıktık. Bugün 130 kişiyiz. Türkiye bilişim sektörü olarak hedeflediğimiz yüzde 20'lik büyümeyi aştık. Türkiye'de 5 milyon bilgisayar kullanıcısı, 8 milyon internet kullanıcısı var. Bu rakamı 20, 30, 40 milyonlara çıkarmayı istiyoruz. Microsoft'un ilk defa bilgisayarla tanışacak kişilere yönelik geliştirdiği 'Windosws XP Starter Edition'ın Türkçe versiyonunu ocak ayında pazara sunulacak. Tamamen Türkçe olan sistem fareyi kullanmayı bile bilmeyenler için yaratıldı."