Gates ve El Velid, Four Seasons'ı alıyor

56 milyar dolar servetiyle dünyanın en zengin adamı olan Microsoft'un patronu Bill Gates ve 20 milyar dolarla zenginler sıralamasında sekizinci olan Suudi prens El Velid Bin Talal El Suud...

İSTANBUL - 56 milyar dolar servetiyle dünyanın en zengin adamı olan Microsoft'un patronu Bill Gates ve 20 milyar dolarla zenginler sıralamasında sekizinci olan Suudi prens El Velid Bin Talal El Suud dünyanın en lüks oteller zinciri Four Seasons'ı satın almak için teklif verdi.
New York Times'ın haberine göre hisse senetleri önemli borsalarda işlem gören şirketi almak için Gates-El Velid Bin Talal El Suud konsorsiyumuna Four Seasons'ın kurucusu ve icra kurulu başkanı Isadore Sharp ile Sharp'ın aile şirketi de katıldı. 1960'ta Kanada'nın Toronto şehrinde tek bir otelle kurulan şirket için verilen teklifin tutarı 3.7 milyar dolara geliyor. Konsorsiyumun hisse başına 82 dolarlık teklifi yüzde 28.4 primli fiyat anlamına geliyor. Ancak fiyatın daha da yükselebileceği öne sürülüyor.
Operasyon başarıyla sonuçlanırsa küçük yatırımcıların ve yatırım fonlarının elindeki tüm hisseler konsorsiyuma geçecek ve şirket borsadan çekilecek. Tekliften önce de Gates'in elinde hisselerin yüzde 7'si, El Velid'in elinde ise yüzde 24'ü bulunuyordu.Isadore Sharp, teklifin Four Seasons'ın geleceğini garanti edeceğini belirterek "Böylelikle bütün ideallerimi gerçekleştirebileceğim" dedi. Satın almanın gerçekleşmesi durumunda kontrol edici hisseler Gates ve El Velid Bin Talal El Suud'un olacak. Ancak Isadore Sharp, İcra Kurulu Başkanı olarak göreve devam edecek ve günlük işleyişten sorumlu olacak. Sharp ayrıca hisselerin yüzde 10'unu da elinde tutacak ve kendisine 288 milyon dolar verilecek. Analistler satınalmanın olumlu sonuçlanacağından emin olduklarını söylüyor.
Four Seasons 31 ülkede 71 otel işletiyor ve halen 25 oteli daha hizmete sokmayı planlıyor. Edinilen bilgiye göre Four Seasons, otelleri mal sahiplerinden uzun vadeli kiralıyor. Otellerin işletmesini kendi kurallarına göre yapıyor. Bu kurallar Four Seasons'ı dünyanın en lüks ve en pahalı oteller zinciri haline getirmiş bulunuyor.
'Marka değeri büyür'
Four Seasons'ın İstanbul'da tekstilci Mesut Toprak'ın mal sahibi olduğu bir oteli var. Sultanahmet'teki otel şu anda Türkiye'nin de en lüks otellerinden birisi. Ayrıca 2007'nin yaz mevsiminde Atik Ali Paşa Yalısı da ikinci Four Seasons oteli olarak hizmete girecek. Bill Gates de İstanbul'a geldiğinde Four Seasons'ta kalmıştı. Toprak, şirketi konsorsiyumun alması durumunda marka değerinin büyüyeceğini belirterek "Four Seasons'ın 5-6 yıl sonra 10 milyar dolar değerinde bir şirket haline geleceğini düşünüyorum. Çünkü hem Gates, hem de Al Waleed girdikleri işleri büyütürler" dedi.