Gaz paraları tesis arıyor

Turizm sektörü 2006 yılına Avrupa pazarlarında yaşanan durgunluk ve kuş gribi nedeniyle morali bozuk olarak girerken, sektördeki yatırımlar ve el değiştirmeler de tam gaz devam ediyor.
Haber: HALE TÜZÜN / Arşivi

İSTANBUL - Turizm sektörü 2006 yılına Avrupa pazarlarında yaşanan durgunluk ve kuş gribi nedeniyle morali bozuk olarak girerken, sektördeki yatırımlar ve el değiştirmeler de tam gaz devam ediyor. Bir yandan yerli yatırımcılar kendi aralarında satış işlemini gerçekleştirirken, özellikle Rus, Dubaili, Kazak, İspanyol ve Katarlı gruplar Antalya ve çevresinde yatırım için fırsat kolluyor.
Petrol ve doğalgaz gelirleri artan Ruslar ve özellikle petrol fiyatlarındaki artıştan büyük gelir elde eden Ortadoğu ülkeleri bu konuda öncü durumda. 2006'da el değiştirmeler arasında ilk göze çarpanlar arasında Kazaklara bir otelini satan Ali Akkanat ile Gama İnşaat'ın sahibi olduğu Antalya'daki Renaissance Hotel'i satın alan Firuz Bağlıkaya oldu.
Antalya yine gözde
Bunun yanında birçok grupta hem yeni yatırım hem de otellerine ilave yatırımlar yapıyor. Bunlardan Rusya pazarında gösterdiği başarıları ile dikkat çeken Tez Tour, Amara ismini verdiği otel zincirini büyütüyor. Grup, otel zincirini üç yıl içinde dört otele çıkarırken, birçok otelinde de yenileme yatırımları yapıyor. Bu yıl yatırıma start veren gruplardan birisi de Papillion Hotels zinciri oldu. Firma Belek'te üçüncü otelini açtı. 2006'da yeni otel açacaklardan birisi de Diler Holding. Firma Antalya Belek'te 80 milyon dolar yatırımla bir golf oteli yapıyor. Otel 2006 sonbaharında açılacak. Tesis 552 yataklı olacak.
Bu yıl da yeni yatırımlarda Antalya ön sırada geliyor. Geçen yıl 30 bin yatağın devreye girdiği Antalya'da bu yıl 25 bin yeni yatağın hizmete girmesi bekleniyor. Geçtiğimiz yıl içinde Antalya'da Lara bölgesi turizm yatırımları açısından birinci sırada gelirken bu yıl ise Antalya Kemer'de 5 bin yatak, Göynük'te 1000'er yataklı iki tesis, Side-Manavgat'ta 10 bin yatak, Kundu'da üç tesisle birlikte 5 bin yatağın devreye gireceği belirtiliyor.
2006 yılına mutsuz giren turizm sektöründe yeni yatırımların devreye girmesi dikkat çekerken turizmciler bunu 2007'ye hazırlanmalarına bağlıyor.
Artık inşaatçı firmaların turistik tesis işletmeciliğinde olmaktan vazgeçtiğini açıklayan yetkililer, bu yüzden el değiştirmelerin yoğunlaştığına dikkat çekiyorlar. Gama İnşaat'ın Kemer'deki otelini satması da bir örnek. Antalya Kemer'de Gama Holding'e ait Kemer Renaissance'ı Firuz Bağlıkaya'nın sahibi olduğu Detur aldı. Tesis 150 dönümlük bir arazide yeralıyor.
Şehri seviyorlar
Detur'un Rusya bölümü geçen yıl Vasco'ya satılmıştı. Bağlıkaya'nın Kemer Renaissance'yi 40 milyon dolara satın aldığı belirtiliyor. Kulislerde Kemer Renaissance'ın sahibi Gama Holding'in İrlanda'da yaptığı yatırımlarda zor durumda kalması üzerine satışa çıkardığı da konuşuluyor.
Yetkililer, yabancı yatırımcıların da Türkiye'ye odaklanmasının bu durumu tetiklediğini ifade ediyor. Özellikle Rus ve Kazak yatırımcıların Türkiye ve Antalya'yı mercek altına almasının altında iki ülkenin yatırımcılarının da petrol ve doğalgazdan kazandığı paraları turizmde kullanmak istemelerinin yattığı belirtildi.
Tabii Rusların Antalya'yı şehir olarak çok sevmesi, Türkiye'deki turistik tesislerin uluslararası standartlara göre hâlâ ucuz olması da yatırımcıların ilgisine bir etken olarak değerlendiriliyor.
'Moralimiz bozuk'
Sektör 2006 yılından çok umutlu olmasa da kendini bir anlamda 2007 yılına hazırlıyor. Akdeniz Turistik Otelciler Birliği (AKTOB) Başkanı Ayık da bunu doğruluyor. Çünkü şu anda yapılan tesislerin çoğu 2007 yılında faaliyete geçecek. Sektörde morallerin bozuk olduğunu anlatan Ayık, "2006'yı bıraktık 2007'yi bekliyoruz. Tüm sektörde yaşanan durgunluk ve kuş gribi nedeniyle nasılsa müşteri gelmeyecek beklentisi var" dedi. Ayık, bu yıl gelen turist sayısında yüzde 5-10 arasında büyüme olmasını beklediğine de dikkat çekiyor.
Tüm Avrupa ülkelerinde satışların gerilerde olduğunu söyleyen Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Ahmet Barut ise, "Pazarın genelinde bir durgunluk var. Avrupa ülkelerindeki rezervasyonlar geçen yılın yüzde 30 gerilerinde" diye konuştu.
TÜROFED Başkanı Ahmet Barut, Avrupa'daki gerilemeye karşın Birleşik Devletler Topluluğu (BDT) ve Ortadoğu pazarında ise satışların daha iyi gittiğini ifade etti.