Gazda 260 doları Sezer de sordu

Türkiye'nin 2006'da doğalgaza ödeyeceği 260 dolarlık fiyat Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ile Enerji Bakanı Hilmi Güler arasındaki görüşmenin de konusu oldu.

ANKARA - Türkiye'nin 2006'da doğalgaza ödeyeceği 260 dolarlık fiyat Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ile Enerji Bakanı Hilmi Güler arasındaki görüşmenin de konusu oldu. Edinilen bilgiye göre doğalgaz fiyatındaki artış nedeniyle eleştiri oklarının hedefi haline gelen Enerji Bakanı Hilmi Güler dün Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ile bir araya geldi. Görüşme isteğinin geçen hafta TBMM'deki bütçe görüşmelerinde Mavi Akım projesiyle gelen doğalgazın fiyat anlaşmasına yönelik eleştirilere karşı bir kitapçık bastırdıklarını ve bütün milletvekillerine dağıtacaklarını açıklayan Bakan Hilmi Güler'den gelmesi sürpriz olarak nitelendirildi.
'Mavi Akım Hakkındaki Gerçekler' kitapçığında bulunan bilgileri Sezer'e de anlatmak isteyen Güler dün Köşk'e çıktı. Bakan Güler görüşmede Sezer'e doğalgaz fiyatını belirleyen formül konusunda ayrıntılı bilgi verdi. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in de 260 dolarlık fiyatın doğru olup olmadığını, ortaya çıkan fiyat artışının nedenlerini detaylıca sorduğu öğrenildi.
Bulgarlardan ret
Bu arada Bulgaristan, Rus doğalgaz şirketi Gazprom'un, mevcut sözleşmenin yeniden gözden geçirilerek fiyatın arttırılması isteğini reddetti. Bulgaristan Enerji Bakanı Rumen Ovcharov, transit anlaşması gereğince doğalgazın 1000 metreküpünü 100 doların altında aldıkları Gazprom'un teklifinin kabul edilemez olduğunu ve sözleşmenin yeniden ele alınmasına gerek görmediklerini söyledi.