'Gazda bağımlılık zorluyor, alternatifler arıyoruz'

Ukrayna'ya doğalgaz akışını keserek büyük bir kriz yaratan Rusya'ya karşı alternatif arayışındaki Avrupa Birliği (AB), Türkiye'nin de pozisyonunu netleştirmesini istedi.
Haber: HİLAL KÖYLÜ / Arşivi

ANKARA - Ukrayna'ya doğalgaz akışını keserek büyük bir kriz yaratan Rusya'ya karşı alternatif arayışındaki Avrupa Birliği (AB), Türkiye'nin de pozisyonunu netleştirmesini istedi. AB büyükelçileri Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a "Siz Rusya'ya bağımlı mı kalacaksınız?" sorusunu yöneltince, Başbakan Erdoğan'dan "Rusya'ya bağımlılık bizi de zora sokuyor. Bağımlılıktan kurtulmaya kararlıyız. Enerjide alternatif ararken, tercihimizi AB ile işbirliğini güçlendirmekten yana kullanacağız" yanıtı geldi.
AB ülkelerinin Ankara büyükelçileriyle önceki gün öğle yemeğinde buluşan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, Türkiye'nin doğalgaz alımında Rusya'ya karşı yaratmak istediği alternatifler konusunda da değerlendirmelerde bulunduğu öğrenildi.
Büyükelçiler, öğle yemeğinin soru-cevap bölümünde "Doğalgazda Rusya'ya alternatif yaratmak için Avrupa'da ortak bir girişim başlatıyoruz. Türkiye de, bu girişime destek vermeyi düşünür mü. Yoksa, siz Rusya'ya bağımlı kalmayı mı tercih edeceksiniz?" sorusuyla doğalgaz konusunu gündeme getirirken, Başbakan Erdoğan'ın büyükelçilere Türkiye'nin görüşlerini aktardığı öğrenildi.Erdoğan'dan gaz mesajları
  • Türkiye mevcut durumda doğalgaz ihtiyacının yüzde 65'ini Rusya'dan karşılıyor. Yeni hatlar yaratmadığımız durumda Türkiye'nin 2015 gelmeden, Rusya'ya bağımlılığımızın yüzde 80'leri bulacağını hesaplıyoruz. Alternatifsiz olmak büyük tehlike.
  • Rusya'ya bağımlılıktan kurtulmaya kararlıyız. Alternatifler ararken de, AB ile işbirliğini güçlendireceğiz. Mısır, Irak ve Suriye gazının Ceyhan'a getirilip bir kısmının ticari katma değeri yüksek sıvılaştırılmış doğalgaz üretim santralında işlenerek dünya pazarlarına satılmasını düşünürken, diğer kısımının da Avrupa'ya sevkini planlıyoruz. Bu projede, bölge ülkeleri ile gerçekleştirdiğimiz temasları, AB ülkeleri ile yakında daha ayrıntıları ile paylaşacağız.
  • Türkmenistan-Azerbaycan-Türkiye-Avrupa hattı projesinde ilerleme sağlayabilirsek, gaz üretiminde söz sahibi olan Özbekistan'ın da projeye katılımı sağlanabilir. Ukrayna, Polonya ve AB ülkeleri, Odessa-Brody-Gdansk hattını Türkiye'den gelecek petrol paralelinde inşa edilebilecek hatta bağlamaya sıcak bakıyor. Türkiye bu konuda bir planlama içinde. Bu çalışmalarda, Avrupa'nın desteğine açığız.
  • Türkiye, nükleer enerjiden de yararlanılmasının bilincinde. Nükleer santralların kurulması için mevcut projelerimiz var. Bu projeleri hayata geçirmek için kesin bir tarih öngörmüyoruz ama AB ülkeleri ile bu konuda ortak çalışmalar yapmak istiyoruz.