Gazda zammın fitili Kayseri'den ateşlendi

Gazda zammın fitili Kayseri'den ateşlendi
Gazda zammın fitili Kayseri'den ateşlendi

Az kullanana %7, Çok kullanana % 1 zam

Doğalgaz dağıtımını devralan özel şirketlerin sekiz yıllık zam yapmama süreleri bitiyor. Doğalgaza ilk zam ise Kayseri'den geldi.
Haber: NEŞE KARANFİL - nese.karanfil@radikal.com.tr / Arşivi

ANKARA - Uzun zamandır beklenen tarife zammında ilk zam Kayseri’den geldi. Ağustos başı itibariyle Kayseri’de doğalgaza ortalama yüzde 7 zam yapıldı. Kayseri’de yapılan zam diğer şehirler için emsal teşkil edecek. Sırada Konya, Erzurum var. Kayseri’de yapılan zammın bir diğer özelliği de ilk defa kademeli zam politikasının hayata geçirilmiş olması. 0-100 bin metreküp arasında gaz kullanan yani ağırlık konutlarda vatandaşların kullandığı gaza yüzde 7,2, 10 milyon metreküpün üstünde gaz kullananlara da yüzde 1 zam geldi.
2003 yılında birçok bölgede doğalgaz dağıtımı sıfıra yakın kârla özel şirketlere dağıtıldı. Bu şirketlere 8 yıl boyunca birim amortisman bedellerinde değişiklik yapmama şartı getirildi. Şirket bazında bu süre yavaş yavaş doluyor. Uzun bir süredir şirketler 7.5 milyar lira yatırım yaptıklarını gündeme getirerek yeni tarifeye geçilmesi için Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK) ile toplantılar yapıyorlar ve yeni tarife üzerinde karşılıklı pazarlık yürüyordu.
Yapılan bu görüşmelerin ardından Kayseri’de gaza ağustos ayı başı itibariyle yüzde 7 zam yapıldı. Şimdi süresi dolan diğer bölgeler için de bu emsal olacak. Çünkü ihalesi yapılan bu dağıtım bölgelerinde de 8 yıllık süre şartı vardı. Şimdiye kadar 54 bölgede dağıtım şirketlere verildi. Süreler peyderpey doluyor. İlk süre Kayseri için 2 Ekim 2011 tarihinde doldu. Konya, Kütahya, Erzurum, Gebze gibi birçok dağıtım bölgesinde süre doldu. Sürelerin tamamen dolması 2016’yı bulacak. 

4 kademe ilk defa geldi
Bu arada Kayseri’de ilk defa gaz fiyatı kademeli hale getirildi. Mevcut sistemde konut ve sanayi ayrımı var. Enerji Bakanlığı bir süredir gaz fiyatlarında kademeli bir sistemin hayata geçirilmesi üzerinde çalışma yapıyor. Kayseri’de zamlı yeni tarife 4 kademede uygulandı. Kademelendirmede kullanım miktarı esas alındı. Daha çok vatandaşların konutlarda kullandığı 0-100 bin metreküp arasındaki kullanım yüzde 7.2 zamlandı. 100 bin ile 1 milyon metreküp arası kullanıma yüzde 2.3, 1 milyon-10 milyon metreküp arasındaki kullanıcılara yüzde 1.8 ve 10 milyon metreküpün üstünde kullananlara da yüzde 1 zam geldi. 10 milyon metreküpün üstündeki grubu zaten daha çok sanayi kesimi oluşturuyor.

bigPara.com

  http://www.radikal.com.tr/109745110974513

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Bir Sultan Bir de Polis.ha bire gaz.. - Sinan Devrim

  Hatalı enerji politikalarının ceremesi cüzdansal oluyor.Lakin bize 3,5 verince de karşılanmıyor ki meret.Sultan hazretleri kıstıkça Gaz'dan vuruyor..

  sermaye baronları görevinin başında - Kemal Nefer

  Olay şu. AKP memleklette ne varsa özelleştirdi. Şimdi fiyatlar artınca da . EEEEE büyüdük maliyetler arttı tabii diye yutturmaya kalkacak. Çünkü sermaye desteği ile ayakta duran bir yapı AKP. Özelleştirecek birşey kalmayınca memleket yakında istanbuldan 3-5 sermaye baronunun eline tamamen geçer. Halk o zaman ne yapar merak ediyorum doğrusu.

  yetmeeezzz - bhrburçin

  Durum vahim et süt benzin derken doğalgazı da araya sıkıştırdı iktidar.Neye zam verirse versin;milletin iflah olup olmadığı seçim zamanı belli olacak.EVETçiler tepki mi verecek yoksa ver zammı halimizden memnunuz mu diyecek göreceğiz