Gazı engelleyeni by-pass ederiz

Gazı engelleyeni by-pass ederiz
Gazı engelleyeni by-pass ederiz

Bakan Taner Yıldız, kadınların enerji sektöründe yer almasını sağlayacakları özel projeler üzerinde çalıştıklarının da altını çizdi.

Bakan Yıldız, doğuda 11 ile doğalgaz götürülmesi için ihaleye çıkacaklarını belirterek "Hizmetin gitmesini engelleyen belediyeyi by-pass ederiz" dedi.

Doğu ve güneydoğuya doğalgazla götürülmesi çalışmalarının önemli bir noktasında olduklarını açıklayan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, “Hangi gerekçeyle olursa olsun doğalgaz hizmetinin gitmesini engelleyen bir belediye varsa biz o hizmeti ulaştırmayı teklif ederiz. Engelliyorlarsa da by-pass ederiz. BDP oradaki Kürt vatandaşımızı destekliyor görünüp de onu köstekleyen, hizmetlerin aksamasına yol açan, Meclis’teki temsilcisidir. Bunun net adı budur” diye konuştu.
Bakan Yıldız, Türkiye İş Kadınları Derneği’nin (TİKAD) düzenlediği “Türkiye’nin Enerji Politikaları” konulu toplantıda Doğu ve Güneydoğu’ya yönelik doğalgaz çalışmaları hakkında bilgi verdi. Yıldız, “Şırnak, Hakkâri, Mardin, Bitlis, Bingöl, Muş olmak üzere 11 il ve 5 ilçe için doğalgaz ihalesine çıkma kararını EPDK kurul kararı olarak aldı. Siyasi olgulara kayıtsız kalamayız. En az 35-40 milyar liralık yatırım yapılacak” dedi.

35-40 milyar TL yatırım
Doğalgaz hizmetini bölgeye götürmeye kararlı olduklarını anlatan Yıldız, şöyle devam etti: “Boru hatlarıyla olmayabilir, sıkıştırılmış doğalgazla olabilir, bunun fizibilitesini yapıyoruz, Kuzey Irak’tan gelme ihtimali olan doğalgazdan daha öte bir durumdur. Biz Merkezi Irak Hükümeti’ni bir kenara bırakmadan bir işlem yürütüyoruz. Bunun için biraz daha zamana ihtiyacımız olacak.”

BDP tercihini yapsın
Bazı belediyelerde sorunlar yaşadıklarına dikkat çeken Yıldız, şöyle devam etti: “Bunların hangi belediyeler olduğunu söylememe gerek yok. Her yaptığımız işte bir seçimle karşı karşıyayız. Herkes seçimini yapacak, biz vatandaşa hizmet yapmayı tercih ettik. BDP’ye çok açık sesleniyorum. Biz doğalgaz götüreceğiz oradaki vatandaşa. Onlar seçimlerini yapsınlar. Terörden yana mı kullanacaklar, yoksa oradaki vatandaşlarımıza doğalgazın götürülmesini mi isteyecekler? Biz bunu hep beraber izleyeceğiz. Bunu her zaman olduğu gibi engellemeye mi kalkışacaklar? Yoksa refah seviyesinin her noktaya ulaştırılmasıyla alakalı yaptığımız işlere destek mi verecekler? Bu bir siyasi çalışma değil vatandaşa götürülen hizmettir. Açık ve seçik bize tercih belirtsinler. Oraya doğalgazın götürülmesini destekliyorlar mı yoksa teröre destek vererek engelliyorlar mı? Vatandaşımız bunu değerlendirecektir.”

Yeni pazarlık önerimiz yok
“Gazprom’la ilgili Avrupa’da bir soruşturma sürdürülüyor. Bu soruşturma Türkiye’deki fiyatları nasıl etkiler?” sorusu üzerine Yıldız, şunları kaydetti: “Avrupa’daki rekabet ortamına engel görülen yapıyla ilgili başlatılan sürecin içerisinde Türkiye bulunmamaktadır. Türkiye Gazprom’dan önemli ölçüde gaz tedarik etmektedir. Kamunun payını her geçen gün azalttığımızı, özel sektörün payını arttırdığımızı söylemek isterim. Bizim yeni bir pazarlık önerimiz bugün itibariyle bulunmamaktadır. Özel sektöre devrettiğimiz önceki dönemde 4 milyar metreküp ve yeni işlenecek 6 milyar metreküple alakalı doğalgazın fiyatını özel sektör konuşmaktadır.
Türkiye’nin havuzundaki toplam doğalgaz maliyetini düşürmemiz gerekmektedir. Şu an İran’dan aldığımız doğalgazın fiyatıyla ilgili mutabakat sağlanamamıştır. Ama diğer ülkelerle alakalı yaptığımız anlaşmalar devam etmektedir.”

Suriye ile projeler etkilenmez

Enerji Bakanı Taner Yıldız Suriye’deki gelişmelerin enerji ile ilgili yatırımları etkilemesine her iki ülkenin de müsaade etmeyeceğini belirtti. Yıldız “Şu anda 921 kilometrelik Arap Doğalgaz Boru Hattı projemizin inşaatı hâlâ devam ediyor. Rusya ve İran ile ilgili ilişkiler de sorun çıkarmaz. Çünkü 54 milyar dolarlık enerji harcamamız var” dedi. Arap Boru Hattı, Mısır doğalgazını Avrupa’ya taşımak amacıyla başlatıldı. ( EKONOMİ SERVİSİ)

bigPara.com