Gazı yakan, içkiyi içen ödesin!

Gazı yakan, içkiyi içen ödesin!
Gazı yakan, içkiyi içen ödesin!

Enerji Bakanı Taner Yıldız

Enerji Bakanı Taner Yıldız doğalgaz ve alkoldeki zamları, "yükü 75 milyona ödetmemek" adına yaptıklarını söyledi.

Akşam gazetesinden Mehmet Ali Ergün’e konuşan Enerji Bakanı Yıldız, doğalgazda olası fiyat artışıyla ilgili benzin ve alkolü örnek verdi: 'Alkollü içeceğe zam yaparak bu yükü yalnızca içenlere mi yüklemek doğru, yoksa içmeyenlerin de olduğu 75 milyon vatandaşımıza da mı bu yükü dağıtalım? Bunun diyalektiği budur. Biz 75 milyonun tamamına dağıtmaktansa kim neyi kullanıyorsa bedelini ödesin diyoruz...'


BU ARTIŞI BEKLEMİYORDUK Ardından da Maliye Bakanı Şimşek'in 'BOTAŞ çok büyük zarar ediyor' sözlerine vurgu yaparak 'BOTAŞ, doğalgazı aldığı fiyattan daha düşük satıyor. Bu da ciddi bir yük oluşturuyor. Türkiye , gazı 27 Avrupa Birliği ülkesinde ikinci veya üçüncü ucuz kullanan ülke. Son dört ay içinde doğalgaz fiyatları yüzde 27 zamlandı. Bu kadarını açıkçası beklemiyorduk. Bunların hepsi bizi zorda bırakıyor' diye konuştu.


BU KIŞ FATURALAR YÜZDE 30 DAHA PAHALI OLACAK Bakan Yıldız, zamla ilgili 'ne var, ne de yok' dese de Ankara 'daki genel beklenti; yüzde 12'lik zammın her an açıklanabileceği yönünde. Bugün gözler EPDK'da olacak... Vatandaş henüz 1 Nisan'da yapılan yüzde 18'lik astronomik artışı (ısınma gibi bir ihtiyacı olmadığı için) faturalarda hissetmemişti. Fakat şimdi bu yüzde 18.27'ye bir de yüzde 12'lik artış eklenirse evler yüzde 30 daha pahalı ısınacak. Geçen kış, aylık 400 lira doğalgaz faturası ödeyen bir ailenin faturası bu kış 520 liraya çıkacak. Türkiye'deki elektrik üretiminin yüzde 50'si doğalgaz çevrim santrallarıyla gerçekleşiyor. Yani gaza zam, elektrik fiyatlarını da otomatik olarak artıracak. Buna bir de sanayicinin üretimde kullandığı enerji ve elektrik maliyet artışı eklendiğinde böyle bir zam gıdadan tekstile ve ulaştırmadan kadar tüm hayatımızı etkileyecek...


İRAN GAZI İÇİN İYİMSER İran gazıyla ilgili tahkim sürecinden de bahseden Yıldız, 'Biz İranla ilişkilerini en fazla geliştiren ülkelerdeniz. Ama benim görevim öncelikle kendi vatandaşımın hakkını gözetmek. Oradan gelen gaz, uluslararası fiyatların üzerinde. İran da fiyatın yüksek olduğunun farkında. Ciddi bir fark var arada. Ben İran'ın, bu fiyatı tahkimin bitmesinden önce sonuçlandıracağını umuyorum' diye konuştu. (Akşam)

bigPara.com

  http://www.radikal.com.tr/1101877110187758

  YORUMLAR
  (58 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Diyanet - agop

  Diyanet bütçesi neden yalnız sunnilerden değil de 75 milyondan alınıyor ?

  Tüplü müyüz biz? - NormalAdam

  Hadi bu tuhaf mantık geçerli diyelim, eee brent alkolün varili mi zamlandı da içenler ödüyor? Eğer gazın zararını alkol kullananlara yükledilerse kendi içinde çelişiyor demektir, lpg'li mi bu insanlar. Amaç herkese kendi kullandığını ödettirmekse devlete ve vergi sistemine ne gerek kalıyor. BOTAŞ'ı bir türlü özelleştiremeyince, kendileri özelleşmiş gibi hareket etmeye başladılar herhalde.

  İçkinin maliyeti yok ki - generalduncan

  Devlete içki ve sigaranın maliyeti yoktur. Üreticisi üretir, üreticisi satar. Devletin içki ve sigara üretim ve dağıtımında rolü bile yok. Bandrol bedeliyse bandrolü de devlet koydu zaten, içkinin, sigaranın parçası değil ki bu? Devlet ne harcıyor da parasını çıkarmaya çalışıyor? Kimi kandırıyorsunuz?

  zam - estersevdayıldızoğulları

  bence zamı sadece akp ye oy verenler ödesin.bakanımızın dediği buna çıkıyor.

  bununla yetinmemeli... - Elimdengelenbudur

  Çok doğru söylemiş! Bununla kalmamalı, camiye giden, kendini müslüman olarak tanımlayan imamların maaşını ödesin; çocuğunu imam hatipe gönderen, peygamberin hayatı dersini almasını isteyen, bunun için istihdam edilen öğretmenlerin maaşını karşılasın! Ne diye ben ödemek durumundayım!

  ... - görengözler

  Çok tüketenler bedelini ödesinler de,ülkede üretim olmayınca vatandaşın cebine üretimden gelir girmedikçe tüketim bedelleri ne ile ödenecek?Sadece cebi dolu olanlara refah içerisinde yaşama hakkı olması mantığını pekiştiren düşünce şekli,halbuki dinde ve kutsal kitabımızda yeryüzüne gönderilen her kul eşittir,değil mi?

  Bakanin düz mantigi - sefercan

  Bakanin mantigi ile bakarsak, camiye gidenlerden Diyanetin giderleri icin aidat alinmasi lazim.