Gaziantep havaalanı tartışılıyor

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey, mart ayında DHMİ tarafından bakım ve tamirat nedeniyle kapatılan ve şu anda tüm uçuşlara hazır hale getirilen Gaziantep Havaalanı'na, bazı havayolu şirketlerinin hiçbir gerekçe göstermeden uçmak istemediklerini söyledi.

GAZİANTEP - Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey, mart ayında DHMİ tarafından bakım ve tamirat nedeniyle kapatılan ve şu anda tüm uçuşlara hazır hale getirilen Gaziantep Havaalanı'na, bazı havayolu şirketlerinin hiçbir gerekçe göstermeden uçmak istemediklerini söyledi. Güzelbey, 3 Haziran'da açılacağı belirtilen havaalanı ile ilgili hem DHMİ'nin hem de müteahhit firmaların açıklamalarda bulunduğunu ifade etti.
Güzelbey, "Sivil havacılık yetkilileri ile Devlet Hava Meydanları İşletmesi'nin istedikleri 1500 metre uzunluğundaki piste sağlı sollu 75'er metrelik yan dolgu yapılmasıydı. İstenilenin yüzde 50 fazlasını yaptık" dedi. Bazı havayolu şirketlerinin, ticari gaye ile 'Nasıl olsa Gaziantep yolcuları Adana'ya gelip uçağa biniyor' görüşünden hareketle iniş yapmadıklarını anlatan Güzelbey, sözlerini şöyle sürdürdü: "Gaziantep Havaalanı'nın inşaat ve bakım nedeniyle kapatılmasından sonra, THY Adana'ya inen uçak sayısını sekize çıkardı. Bunun altısını Gaziantep yolcuları dolduruyor. Havayolu şirketleri Gaziantep'e inmemek için havaalanı yolundan geçen Kilis çevreyolunun kapatılmasını istediklerini belirtiyor" diye konuştu.