'Gaziantep' ucuza gitti

Geçen yıl Sanko Grubu'na ihale edildikten sonra Rekabet Kurulu tarafından satışı iptal edilen Gaziantep Çimento, dün düzenlenen ikinci ihalede 93 milyon 250 bin dolara Limak Kurtalan Çimento'ya ihale edildi.

İSTANBUL - Geçen yıl Sanko Grubu'na ihale edildikten sonra Rekabet Kurulu tarafından satışı iptal edilen Gaziantep Çimento, dün düzenlenen ikinci ihalede 93 milyon 250 bin dolara Limak Kurtalan Çimento'ya ihale edildi.
Sanko, 14 Ekim 2005'te 47 milyon dolar muhammen bedelle TMSF tarafından satışa çıkarılan Gaziantep Çimento için muhammen bedelin 2.7 katı olan 128 milyon dolar teklif etmişti. Ancak Rekabet Kurulu, Sanko'nun bölgede faaliyet gösteren Adıyaman Çimento'ya sahip olduğunu belirtip 'Hâkim durum yaratması ve rekabeti azaltacağı' gerekçesiyle önce Sanko Pazarlama, ardından da yine gruba bağlı Çimko'ya satışı için izin vermemişti.
Dün TMSF'nin 90 milyon dolar muhammen bedelle satışa çıkardığı Gaziantep Çimento'nun ihalesinde en yüksek teklifi, 93 milyon 250 bin dolar ile Limak Kurtalan Çimento verdi. Böylece Gaziantep Çimento'ya ilk ihaleye göre 34.75 milyon dolar daha düşük fiyat teklif edilmiş oldu.
'Çimentoda büyüyeceğiz'
İhalede, Mısırlı Orascom grubuna bağlı Oci Güney Çimento 93 milyon dolar, aynı zamanda Fenerbahçe'nin ikinci başkanı olan Nihat Özdemir'e ait Limak Kurtalan Çimento 91 milyon dolar ve İtalyan Cementir'in sahibi olduğu Çimentaş 51.7 milyon dolar teklif verdi. İhalenin açık artırma bölümüne üç firma da katıldı. 93 milyon dolarlık teklifle başlayan açık artırmada, tek artırımı Limak yaptı ve ihaleyi kazandı.
İhale Rekabet Kurulu'nun uygun görüşü ve Fon Kurulu'nun onaylaması durumunda sonuçlanacak.
İhalenin ardından konuşan Limak İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, Van Çimento'ya Rekabet Kurulu'nun onay vermediğini ve Uzan Grubu fabrikalarından sadece Ergani'yi aldıklarını hatırlatarak, şöyle konuştu: "Limak olarak çimentoda büyümek istiyoruz. Eğer Gaziantep Çimento'yu alırsak toplam yıllık üretimimiz 3 milyon tona ulaşacak. Hedefimiz yıl sonuna kadar, üç fabrikaya da toplam 100 milyon dolar yatırım yapıp üretimi 5 milyon ton yapmak. Kapasite artırım yatırımlarımızı ağırlıkla Ergani'ye yapacağız."
'En ucuz çimento bizde'
Özdemir, çimento fiyatlarına ilişkin bir soruyu da, "Komşu ve AB ülkeleri içinde en ucuz çimento Türkiye'de. Artan konut fiyatını çimentoya bağlamak doğru değil" diye yanıtladı.
Gaziantep'le Suriye'ye çimento satacak
Türkiye'de yeni çimento fabrikası açmanın zor olması nedeniyle TMSF ihalelerinin çok büyük ilgi gördüğünü ifade eden Özdemir, "Biz hep denize uzaktık. Bu fabrika denize daha yakın. dört-beş yıllık bir dönemde Suriye'nin, Türkiye için çok önemli bir pazar olacağına inanıyoruz. Onun için Gaziantep'le ilgilendik" diye konuştu. Özdemir, şunları söyledi: "Gaziantep'e yıl sonuna kadar acil 20 milyon dolar yatırım gerekiyor. Öncelikle Suriye'ye mal vermeliyiz. Çünkü Kurtalan ve Ergani daha ziyade Irak'la ilgileniyor. Bu fabrikayı Suriye'ye yönlendireceğiz."
'Rekabet Kurulu'ndan onay çıkar mı?' sorusuna ise Özdemir şu yanıtı verdi: "Rekabet Kurulu'nun hangi hesapla, nasıl yaptığını bilmiyoruz. Doğru olan, yanlış olan tarafları da var. Kapasite artırımında, yeni fabrika kurmada izin almak gerekmiyor. Kanun böyle, yapacak birşey yok."
'Memleket parasına yazık oldu'
14 Ekim'de yapılan ilk ihalede Gaziantep Çimento'ya 128 milyon dolarla en yüksek teklifi verip 'Mantıklı fiyat değil ama Gaziantep'e feda olsun' diyen Sanko Holding'in patronu Abdülkadir Konukoğlu, dünkü ihale için 'Ben o kadar parayı verdiğim halde bize vermediler, ona üzüldüm. Memleketin parasına yazık oldu" dedi.
Gaziantep Çimento'nun 'manevi önemi' olduğunu vurgulayan Konukoğlu, şöyle devam etti: "Çok kırgınım. Biz ihaleye kanunen giremedik zaten. Dışlandık. Yoksa, o fiyatta bırakmazdım." Konukoğlu, 'Limak'a ortak olur musunuz?' sorusuna ise şu yanıtı verdi: "Kanunen ortak olamayız. Konuşması bile suç. Yoksa benim amca çocukları da varlıklı insanlar, girelim dediler, kan bağı olduğu için mümkün olmuyormuş. Hiç bir şekilde ortak olamıyorsunuz."