'Gaziantep'e feda olsun'

TMSF'nin Uzanların borcuna karşılık satışa çıkarılan 47 milyon dolar muhammen bedelli Gaziantep Çimento'nun satışı için düzenlenen ihalede, en yüksek teklifi 128 milyon dolarla Sanko Grubu şirketi Sanko Pazarlama verdi.
Haber: İLKER PEHLİVAN / Arşivi

İSTANBUL - TMSF'nin Uzanların borcuna karşılık satışa çıkarılan 47 milyon dolar muhammen bedelli Gaziantep Çimento'nun satışı için düzenlenen ihalede, en yüksek teklifi 128 milyon dolarla Sanko Grubu şirketi Sanko Pazarlama verdi. Kendisi de Gaziantepli olan Sanko Holding Yönetim Kurulu Başkanı Abdülkadir Konukoğlu, "Fiyat mantıklı değil ama Gaziantep'e feda olsun" dedi.
14 şirketin katıldığı ihalede yazılı tekliflerinin ardından en yüksek teklifin 127'şer milyon dolarla Sanko Pazarlama ve Çimko Çimento'dan geldiği belirlendi. İhalede, bu şirketlerin yanı sıra 92.11 milyon dolarlık teklifle Sabancı şirketi Çimsa, 90 milyon dolarlık teklifle İspanyol ve Yunan ortaklığı Oci Çimento ve 89.1 milyon dolarlık teklifle Fenerbahçe ikinci başkanı Nihat Özdemir'in şirketi Limak Madencilik'ten oluşan beş şirket açık artırmaya katıldı.
TMSF fiyatı düşürdü
Açık artırmanın, yazılı teklif aşamasında Sanko ve Çimko'nun verdiği 127 milyon dolardan başladı. İhalede Sanko temsilcileri, 128 milyon dolarlık teklifte bulundu. Bunun üzerine şartname gereği 250 bin dolarlık artırımlarla yapılması gereken açık artırmada Sanko'nun teklifini, TMSF 127 milyon 250 bin dolar olarak düzeltti. İhalede bir kez bayrak kalktı ve Sanko'nun verdiği 127 milyon 250 bin dolarlık teklifin üzerine çıkan olmadı. Ancak, Sanko temsilcileri, TMSF'ye verdikleri yazı ile ödemeyi 128 milyon dolar olarak yapacaklarını açıkladı.
İhale sonrası konuşan Sanko Holding Yönetim Kurulu Başkanı Abdülkadir Konukoğlu, fabrikanın 127 milyon 250 bin dolar ile kendilerinde kaldığını belirterek, "Ama bizim ağzımızdan 128 milyon dolar çıktı. Yani bu sözümüzü yememek için bunu 128 milyon dolara yükseltiyoruz ve imzalıyoruz. Baştan vermiştik. Jest oldu" dedi.
'Prestij için fazla verdik'
Gaziantep Çimento için muhammen bedelinin 2.7 katı fiyat verdiklerini ifade eden Konukoğlu şöyle konuştu: "Gaziantepli olduğumuz, için prestij meselesiydi. Gaziantep'e prestij için fazla para verdik. Normalde mantıklı düşünürseniz 85-90 milyon dolar vermeniz lazım ama orada mantık hareket etmiyor artık."
Eski ve yıpranmış olan Gaziantep Çimento'nun çok masrafı olduğunu, 25 milyon dolar yatırım gerektirdiğini ve fabrikanın hammaddesinin azaldığını söyleyen Konukoğlu, "Yani mantıklı fiyat değil ama Gaziantep için feda olsun" dedi. Sanko Pazarlama'nın TMSF'nin bütün çimento ihalelerine katıldığını belirten Konukoğlu, şunları söyledi: "Zaten 1-2 çimento fabrikası almaya kararlıydık. Bunun için halka açık olan Sanko Pazarlama'yı öne aldık. Eğer Lalapaşa Çimento'yu halka açık şirketimiz alsaydı o zaman bunu Çimko alacaktı. Ama o şirketi, alamadık. Bu tesisi çimentodan bu parayı çıkaracağız diye değil, Gaziantep'in şanına uygun olduğu için, burasını Gaziantepli birinin alması gerektiği için aldık."
'15 araba parası gitti'
Abdülkadir Konukoğlu, ihalelerde verilen tekliflerin her kuruşunun devlete gittiğini ve 70 milyon insana dağıldığını belirterek, bu gibi ihalelerde paraya acımadıklarını söyledi. Konukoğlu, "Sen öbür dünyaya götüremeyeceğine göre çıkabileceğin kadar çıkıyorsun" dedi. Konukoğlu, açık artırmada Sanko temsilcilerinin 128 milyon dolarlık teklifinin ihale şartnamesi gereği 127 milyon 250 bin dolar olarak düzeltilmesine rağmen, ödemenin 128 milyon dolar olarak yapılacağına ilişkin açıklama konusunda da '15 araba parası gitti' şeklinde espri yaptı.
TMSF yetkilileri ise, Sanko tarafından verilen 128 milyon dolarlık teklifinin kabul edildiğini ve ödemenin peşin olacağını belirtti.
'Satış hasılatı 1 milyar doları bulur'


Büyütmek için tıklayınız

TMSF Satış Komisyonu Başkanı Fethi Çalık, Çimento Grubu satışından elde edilecek gelirin 1 milyar doları bulabileceğini belirtti. İhaleden sonra konuşan Fethi Çalık, ihalelerde gerçekleşen tekliflerin tümünün muhammen bedelin iki katını aştığının hatırlatılması üzerine, "Çimento'da satışlar çok iyi gidiyor. Bu yıl iyi bir tahsilat yapacağız. Çimento Grubu'nda toplam satışlar 1 milyar dolara yaklaşır diye tahmin ediyoruz" dedi.
Gaziantep Çimento Fabrikası'nın satışıyla 10 Ekim'den bu yana düzenlenen beş ihalede toplam 658 milyon 250 bin dolar gelir elde edildi. Dünkü satışla TMSF'nin dokuz fabrika için belirlediği 433 milyon dolarlık muhammen bedelin 225 milyon 250 bin dolar üzerine çıkılmış oldu. Çimento Grubu için tahmin edilen toplam bedel 600 milyon dolar civarındaydı. TMSF bundan sonra satılacak dört fabrikayı da muhammen bedelinden satsa bile 839 milyon 250 bin dolar geliri garantilemiş oldu.
Konukoğlu kravat iddiasını da kazandı
Bu arada, Konukoğlu ve Garanti Yatırım Menkul Kıymetler İcra Kurulu Başkanı Metin Ar arasındaki Standart Çimento Fabrikası'na 160 milyon doların üzerinde teklif gelip gelmeyeceğiyle ilgili iddiayı da Konukoğlu'nun kazandığı belirtildi. Standart Çimento için Sabancı Grubu şirketi olan Çimsa Çimento 175.5 milyon dolarlık teklifte bulunmuştu. En yüksek teklifin 160 milyon doların üzerinde olacağını söyleyen Konukoğlu'na, Metin Ar'ın bir kravat aldığı öğrenildi. İhale sonrasında Konukoğlu'nu tebrik eden Metin Ar, 17 Ekim pazartesi günü düzenlenecek Şanlıurfa Çimento Fabrikası ihalesinde Konukoğlu'ndan hediye ettiği kravatı takmasını istedi. Sanko Holding şirketlerinden Çimko Çimento, TMSF'nin düzenlediği Bartın Çimento Fabrikası ihalesinde 48 milyon dolar ile en yüksek teklifi vermişti.