'Gaziantepli olarak üzüldüm'

Rekabet Kurulu'nun kararından sonra teklifleri kabul edilmeyen şirketlerden tepkiler geldi.

İSTANBUL/ANKARA - Rekabet Kurulu'nun kararından sonra teklifleri kabul edilmeyen şirketlerden tepkiler geldi. Sanko Holding Yönetim Kurulu Başkanı Abdülkadir Konukoğlu, Rekabet Kurumu'nun, Gaziantep Çimento Fabrikası'nın satışına onay vermemesine ilişkin olarak "Holding şirketlerinden Adıyaman Çimento sonradan kurulmadı, ihaleden önce de biliniyordu. Gaziantep Çimento Fabrikası ihalesine girmemize neden izin verdiler. Bir Gaziantepli olarak çok üzüldüm" dedi.
Limak İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, Rekabet Kurulu'nun Van Çimento Fabrikası'nın satışına ilişkin kararını değerlendirirken, "Neye dayanarak izin vermediler buna bakacağız" diye konuştu.
Sabancı Grubu ile ortak olduğu Akçansa ve kendi adına kurduğu şirketle TMSF çimento ihalelerine katılan Alman HeidelbergCement Grubu'nun Avrupa, Asya, Afrika ve Ortadoğu Bölgesi İcra Kurulu Başkanı Daniel Gauthier grubun bu kararla Türkiye'deki yatırım planlarını gözden geçirmek zorunda kalabileceğini vurguladı.
Türker İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Kazım Türker, Şanlıurfa Fabrikası'ndan sonra Ladik Çimento'yu da alabilmelerine imkân veren kararı, "Hoşumuza gitti, iki fabrika almak hoşumuza gider' diye değerlendirdi. Türker, Ladik Çimento'nun ödemesinde sorun yaşamayacaklarını ifade etti.