Gaziantepli Şölen'in acı günü

Gaziantepli Şölen'in acı günü
Gaziantepli Şölen'in acı günü

Asef Çoban Sivas?ta trafik kazası geçirdi.

GAZİANTEP - Şölen Çikolata Ailesi, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Asef Çoban’ı kaybetmenin acısını yaşıyor. Sivas’ın Gürün ilçesinde perşembe günü trafik kazasında ölen Asef Çoban (48), Gaziantep’te bugün toprağa verilecek.
Gürün Kültür Vakfı Başkanı da olan Asef Çoban, bir toplantıya katılmak üzere Sivas’ın Gürün ilçesinde bulunuyordu. Gaziantep’te yerleşik Şölen Çikolata firmasının kurucusu İmam Çoban’ın oğlu ve Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Çoban’ın ağabeyi olan Asef Çoban’ın ölümü, aileyi yasa boğdu. 

Yedi kardeşin en büyüğü

Sivas’ta 1961 yılında doğan Asef Çoban, İstanbul’da yaşıyordu, evli ve üç çocuk babasıydı. Yedi çocuklu Çoban ailesinin en büyükleri olan Asef Çoban ve kardeşleri boyacılık, çıraklık, kolonyacılık yaptılar. Yoksulluktan sanayiciliğe geçtiler ve 20 yılda Türkiye’nin en büyük firmaları arasına girdiler. Gaziantep’e taşınan Asef Çoban ve ailesi, evlerinin alt katında kurdukları bakkal dükkanını işletirken bir yandan da kolonya işine girdiler. İmal ettikleri kolonyaları bisiklet ve motosikletle kapı kapı, esnaf esnaf dolaşarak satan Çoban ailesinin fertleri, yoksulluk içinde büyük başarıya imza attılar. 1989 yılında Gaziantep’te kurdukları Şölen Çikolata bugün dünyanın dev çikolata markaları ile rekabet ediyor.
Dünya standartlarında en ileri teknolojiyle üretim yapan Şölen Çikolata, günlük 380 ton üretim kapasitesine sahip. Türkiye’nin ilk 500 sanayi kuruluşu arasında 243. sırada yer alan Şölen’in, 200’ü aşkın ürün çeşidi bulunuyor. (aa)