Gaziantep'teki Metro Haleplilere de yaradı

Suriye ile zorlu müzakerelerden sonra imzalanan Serbest Ticaret Anlaşması (STA) yürürlüğe girmeden Gaziantep bu ülkeyle olan ticaretini yüzde 79 artırdı.

GAZİANTEP - Suriye ile zorlu müzakerelerden sonra imzalanan Serbest Ticaret Anlaşması (STA) yürürlüğe girmeden Gaziantep bu ülkeyle olan ticaretini yüzde 79 artırdı. 1 Ocak 2007'de devreye girecek STA'nın pozitif etkisini Gaziantep'e mağaza açan Metro Grup şimdiden hissetti.
Bir sınır kentinde ilk mağazası açılan Metro Cash&Cary'ye Suriye'nin en önemli kenti Halep'ten de çok sayıda müşteri gelmesi bekleniyor. Metro Cash&Carry Genel Müdürü Hakan Ergin, mağaza açılıncaya kadar bu konuya ilişkin herhangi bir tahminlerinin bulunmadığını ve gördükleri ilgiden memnun olduklarını ifade etti. Ergin, Haleplilerin öncelikle Gaziantepli akrabalarının kartlarını kullanacağını daha sonraki dönemde onlara da kart çıkarmak için çalışma yapabileceklerini söyledi.
Toptan satış alanında hizmet veren Metro Cash&Carry 10. mağazasının Gaziantep'te açtı. 40 bin metrekare alana 16 bin metrekare kapalı alışveriş merkezi 12 milyon avroya mal oldu. Marketin kayıtlı müşterisi 50 bin. Gaziantep'te Metro ile fiyatların bir yıl içinde düşeceğini söyleyen Ergin, daha önceki mağaza açtıkları yerlerde de aynı şekilde fiyatların gerilediğini gözlediklerini söyledi. Ergin, bu bölgede kalite standartlarını yükselteceklerini, ayrıca hijyeni de yaygınlaştıracaklarını ifade etti.
Açılışa katılan Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen de, Metro'nun Türkiye'ye zor zamanlarda da yatırım yaptığını dile getirdi. Metro'nun Gaziantep'te üretilen ürünleri satmasının da önemli bir kazanç olduğunu söyleyen Tüzmen, "Burası çevre ülkelere de hizmet edecektir" dedi.