Gazprom vanayı açtı

Ukrayna'ya verdiği doğalgazı kesen Gazprom, Avrupa'dan gelen baskılara dayanamadı ve vanaları açtığını açıkladı.

MOSKOVA - Ukrayna'ya verdiği doğalgazı kesen Gazprom, Avrupa'dan gelen baskılara dayanamadı ve vanaları açtığını açıkladı. Yapılan açıklamada, 'Ukrayna'nın yasadışı gaz çekmesinden dolayı Avrupa'da enerji krizini önlemek için, bu ülkeye fazladan gaz pompalamaya karar verildiği' belirtildi. Gazprom'un geri adımından sonra, Avrupa'daki alıcılara ulaşan gaz miktarı kriz öncesine döndü.
Gazprom İcra Kurulu Başkanı Alexander Medvedev, Ukrayna'nın 'gaz çalmasıyla' ortaya çıkan açığı sürekli kapatamayacaklarını belirterek, "Asıl sürpriz Ukrayna'nın tavrı. Uygar ülkeden çok gangster filmlerindekine uygun tavır gösterdi" dedi. Alexander Medvedev, bu arada Rusya'yı doğalgazı politik silah olarak kullanmakla suçlayan ABD'nin yapacağı en iyi işin Ukrayna'ya pazar ekonomisini öğretmek olduğunu ifade etti.
Ukrayna yetkilileri ise Türkmenistan'dan aldıkları gazı kullandıklarını belirtti. Bu arada Gazprom ile Ukrayna'nın doğalgaz dağıtım şirketi Neftogaz yetkililerinin, sorunun çözümü için büyük bir olasılıkla bugün biraraya gelmesi bekleniyor.