Gazprom'dan Ankara turu

Doğalgaz piyasasındaki gücü nedeniyle süper güç ABD'yi bile tedirgin eden Gazprom'un Başkanı Alexey Miller bugün Ankara'ya geliyor. Miller'in BOTAŞ ve Enerji Bakanlığı'nda yapacağı görüşmelerde Karadeniz'den Ege Denizi'ne geçen bir petrol boru hattı projesi ile İGDAŞ'a talip olduklarını iletmesi bekleniyor.

ANKARA - Doğalgaz piyasasındaki gücü nedeniyle süper güç ABD'yi bile tedirgin eden Gazprom'un Başkanı Alexey Miller bugün Ankara'ya geliyor. Miller'in BOTAŞ ve Enerji Bakanlığı'nda yapacağı görüşmelerde Karadeniz'den Ege Denizi'ne geçen bir petrol boru hattı projesi ile İGDAŞ'a talip olduklarını iletmesi bekleniyor. Enerji Bakanı Hilmi Güler tarafından da kabul edilmesi beklenen Miller, BOTAŞ yetkilileriyle kritik konuları konuşacak. Miller'in Türkiye'ye Atina üzerinden geldiği belirtildi. Gazprom Başkanı'nın Atina'da Burgaz-Dedeağaç petrol boru hattı projesini konuştuğu öğrenildi. Sibneft adlı petrol şirketini satın alarak petrol işine giren Gazprom, Türkiye ile boğazları baypas etmek amacıyla düşünülen Trans-Trakya ve Samsun-Ceyhan petrol boru hattı projelerini de görüşecek.
Gazprom Başkanı'nın çantasında, Türkiye'de doğalgaz piyasasına girme planları var. Miller'in İGDAŞ'ın özelleştirmesi ile yakından ilgilendiği de öğrenildi. Gazprom, dağıtım lisansı alarak başka dağıtım ihalelerine de talip olmayı planlıyor.
'Depoyu biz yapalım'
Gazprom, Türkiye'nin yeraltı doğalgaz deposu yapmak istediği Tuz Gölü projesine de talip. Rus yetkililer, yaklaşık 3 yıldır yapılan pazarlıklarda yeraltı deposu ihalesinin verilmesi karşılığında doğalgaz alışverişinde kolaylıklar sağlamayı teklif etmişti. Gazprom'un Rusya ve Orta Asya'daki doğalgazı Avrupa'ya taşımak için Mavi Akım'a paralel bir hat projesi üzerinde çalıştığı biliniyor. Gazprom Başkanı Miller'in Ankara'daki gündem maddelerinden birini de bu proje oluşturuyor. Türk tarafı, bu projelere Türkmenistan'dan alacağı doğalgazı bağımsız bir şekilde taşımak kaydıyla değerlendirmeyi planlıyor.
Dışişleri Bakanlığı, Orta Asya'da piyasayı büyük ölçüde ele geçiren Gazprom'un Türkiye'de güçlenmesine 'stratejik' açıdan soğuk bakıyor. BOTAŞ'ın kontratlarının özel şirketlere devrinde Gazprom'a imtiyaz verilmesi de Dışişleri'ni rahatsız ediyor.