Gazprom'la doğalgazda üç kritik mutabakat

Dünyanın gaz tekeli olma yolunda ilerleyen ve değeri 200 milyar doları aşan Rus Gazprom şirketi Türkiye ile üç önemli konuda mutabakata vardı.

ANKARA - Dünyanın gaz tekeli olma yolunda ilerleyen ve değeri 200 milyar doları aşan Rus Gazprom şirketi Türkiye ile üç önemli konuda mutabakata vardı. Tuz Gölü altında doğalgaz deposu yapma konusunda Enerji Bakanlığı ile birlikte çalışma kararı alan şirket ile İsrail'e de Mavi Akım üzerinden doğalgaz satma konusunda ön mutabakata varıldı. Gazprom, Botaş ile ortak şirket kurarak Rusya'dan gelen fazla doğalgazı Yunanistan'a satmayı da teklif etti.
Gazprom'un Yönetim Kurulu Başkanı Alexey Borisovich Miller dün özel uçağı ile geldiği Ankara'da Botaş yetkilileri ile görüştü, Enerji Bakanı Hilmi Güler tarafından kabul edildi. Görüşme sonrasında Güler ve Miller ortak açıklama yaptı.
Gazprom'la daha önceden belirlenen projeler konusunda görüş alışverişinde bulunduklarını belirten Güler, şunları kaydetti: "Mavi Akım'ın güneye, oradan da İsrail ve Lübnan başta olmak üzere ihtiyacı olan Akdeniz ülkelerine ulaştıracak proje üzerinde görüş alışverişinde bulunduk. Bu arada Mavi Akım'ın al ya da öde dışında kalan kullanılmayan kısmını da Yunanistan'a, oradan da İtalya'ya uzatmak için öneride bulundular. Bu amaçla ortak bir şirket kurulacak. Tuz Gölü'nün altına inşaa edilecek depo konusuna da ilgi duyuyarlar. Gazprom ve Botaş arasındaki incelemeden sonda 15 Nisan'da sayın Miller'le tekrar bir araya geleceğiz."
'Sadece müşteri değilsiniz'
Gazprom'un Yönetim Kurulu Başkanı Miller de konuşmasında Türkiye'yi sadece müşteri olarak değil, Rus doğalgazının transferi konusunda sağlam ortak gördüklerini ifade etti. "Türk ortaklarımız emin olabilir ki Gazprom her zaman yükümlülüklerini yerine getirmiştir ve getirecektir" diyen Miller, ocakta Mavi Akım'dan ve Ukrayna üzerinden gelen Rus gazının en üst seviyeye çıkarldığını, Ukrayna'nın 550 milyon metreküp doğalgaza el koyduğunu iddia etti.
Mavi Akım'a ilave boru hattı
Türkiye'nin doğalgaz ihracatında en önemli seçeneğin Mavi Akım'a ilave boru hattı inşa etmek olduğunu anlatan Miller, Türkiye'yi üçüncü ülkelere gaz ihracatında transit ülke yapmak istediklerini dile getirdi. Edinilen bilgiye göre Gazprom, Mavi Akım'a paralel bir boru hattı döşeyerek, Avrupa'ya Türkiye üzerinden doğalgaz satmayı teklif etti. Türkiye, bu teklife, Türkmenistan'dan aldığı doğalgazı bağımsız bir şekilde getirmek kaydıyla sıcak bakıyor.
'Botaş gaza 260 dolar ödemiyor'
Gazprom'un Yönetim Kurulu Başkanı Alexey Borisovich Miller ile birlikte dün özel uçakla Ankara'ya gelen Gazprom Genel Başkan Yardımcısı Alexander Medeyedev de Botaş yetkilileri ve Enerji Bakanı Hilmi Güler ile bir araya geldi. Medeyedev, ocak ayı içinde doğalgaz konusunun en az futbol kadar konuşulduğunu fakat doğalgaz piyasasının da futbol gibi kuralları olduğunu söyledi.
Dünyanın hiçbir yerinde doğalgazın sabit fiyatlarla satılmadığını, formülle belirlendiğini ifade eden Medyedev, bu formülün belirlenmesinde petrol fiyatlarının ve yerel piyasa koşullarının göz önünde bulundurulduğunu kaydetti.
Doğalgaz anlaşmalarında sözleşme şartları konusunda kamuoyuna bilgi verilmediğini dile getiren Medyedev, "Bizim Türkiye'ye ihraç ettiğimiz dogalgazın fiyatı hiçbir zaman açıklanmamıştır ve açıklanması da söz konusu değildir. Botaş, 260 dolara Gazprom'dan doğalgaz almıyor" dedi.
Doğalgaza zam sinyali
Ortak açıklama sonrasında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, "Türkiye doğalgaz darboğazıdan kurtuldu mu? Şubat ayında doğalgaza bir zam var mı?" şeklinde bir soru üzerine şunları söyledi: "Rusya'nın aldığı ilave önlemlerle biz doğalgazda bir prablem görmüyoruz. Ancak bazen geçiş ülkelerinde sorunlar çıkıyor. Fakat bu görüşmelerimizde Gazprom tarafından bunun telafi edileceğini öğrendik. Zam konusuna gelince doğalgaz fiyatlarında her zaman artış ya da azalma olabilir." Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, ilerleyen günlerde ABD'ye gerçekleştireceği ziyaretin sorulması üzerine de, "Amerika seyhatinde enerji konusunda değişik görüşlerimiz olacak. Bu daha önce planlanan görüşmeler zinciriydi" diye konuştu.