Gazze gelecekte turizm bölgesi olacak

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, İsrail'in boşalttığı Gazze'deki Erez Sanayi Bölgesi'nin tekrar işlerlik kazanması için çalışmalarda bulunduklarını söyledi.

ANKARA - TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, İsrail'in boşalttığı Gazze'deki Erez Sanayi Bölgesi'nin tekrar işlerlik kazanması için çalışmalarda bulunduklarını söyledi. Bölgede yapılan fizibilite çalışmalarında Türk uzmanların altyapının tekrar oluşturulabilmesi için 44 milyon dolarlık bir bütçeye ihtiyaç olduğunu saptadıklarını anlatan Hisarcıklıoğlu, paranın finansmanı için Dünya Bankası ve Quartet Fonu'na başvurulduğunu belirtti.
'Proje işsizliği azaltacak'
Nisan ayında başlatılan Ankara Forumu çerçevesinde Filistinli işadamlarını kabul eden Hisarcıklıoğlu, TOBB'un bilgi ve deneyimlerini paylaşarak Filistinli tüccar ve sanayicilerin kapasitesini geliştirmek istediklerini anlattı. İsrail'in Gazze'den çekilmesiyle birlikte Erez Sanayi Bölgesi'nin tekrar canlandırması çalışmalarında Filistinli işadamlarıyla işbirliği içinde olduklarını kaydeden Hisarcıklıoğlu, projenin gerçekleşmesi durumunda işsizliğin azalacağını dile getirdi.
Hisarcıklıoğlu, Ankara Forumu çerçevesinde, bu ay başında Antalya'da gerçekleştirilen turizm toplantısında da Gazze'nin turizm bölgesi olmasının amaçlandığını belirtti. Filistin Ticaret, Sanayi ve Ziraat Odaları Federasyonu Direktörü Jamal Jawabra da, Türk özel sektörünün gösterdiği ilginin kendilerine canlılık getirdiğini kaydetti. Jawabra, İsrail'le yapılan görüşmelerden memnun olduklarını kaydetti.