GDO'cular vazgeçmiyor

GDO'cular vazgeçmiyor
GDO'cular vazgeçmiyor

İDDİA: 2 YILDA 1 MİLYAR DOLAR KAYBETTİNİZ

Daha önce ABD Büyükelçiliği'nin girişimlerde bulunduğu GDO konusunda şimdi de ABD'li soya üreticileri harekete geçti.
Haber: HACER BOYACIOĞLU - hacer.boyacioglu@radikal.com.tr / Arşivi

ANKARA - Türkiye ’de 2009 yılından bu yana uygulanan Genetiği Değiştirilmiş Organizmalar (GDO) kanunu, bu konuda en büyük üretici durumunda olan ABD’deki üreticileri de harekete geçirdi. ABD’de faaliyet gösteren Birleşik Soya Fasulyesi Kurulu ve Amerikan Soya Fasulyesi Birliği, ingiliz araştırmacı Graham Brookes’a, Türkiye’de düzenlemelerle ilgili rapor hazırlattı. Raporunda Türkiye’nin mevzuatının şeffaflık ve bilimsellikten uzak olduğunu belirten Brookes, Radikal’e yaptığı açıklamada “Son 2 yılda GDO yasakları yüzünden 1 milyar dolar kaybettiniz. Bundan sonra ise her yıl 1 milyar dolar kaybedeceksiniz” diye konuştu. Brookes, “Türkiye’de biyogüvenlik kanunu ve uygulama yönetmeliklerinin ülkedeki ithalatçı ve kullanıcı sektörler üzerinde etkileri” adını taşıyan raporunu Tarım Bakanlığı bürokrasisine de anlattı. 

68 firma ile görüşüldü
Radikal’e raporu ile ilgili açıklamalarda bulunan Brookes, sözlerine kendini tanıtarak başladı. Kanun ve düzenlemelerin ekonomik yansımalarını değerlendirme konusunda uzman olduğunu belirten Brookes, dünya genelinde birçok ülke ve AB için benzeri araştırmaları yaptığını belirtti. Brookes, Türkiye’deki GDO mevzuatını Amerikan Soya Üreticilerinin talebi ile araştırdığını belirtti. Araştırma için Türkiye’deki mülakat ve yerel verilerin toplanması işini Sabancı Üniversitesi’nden Profesör Selim Çetiner ve Ondokuz Mayıs Üniversitesi’nden Profesör Alper Güzel üstlendi. Brookes, gıda ve yem sektöründe faaliyet gösteren 68 önemli firmayla görüşmeler yapıldığını ve çalışmanın böylece ortaya çıktığını açıkladı. 

‘Böyle bir etki dünyada yok’
Araştırmaya göre, firmaların Türkiye’deki GDO mevzuatından memnun olmadığını söyleyen Brookes, “Ancak bu rapor GDO taraftarı veya aleyhtarı değildir. Sadece kanunun etkilerini ekonomik anlamda ölçmek için yapılmış bir çalışmadır” diye konuştu. Brookes, “GDO yasasının ekonomik etkisi nedir” sorusuna ise “2 yıllık süreç için 1 milyar dolarlık kayıp” yanıtını verdi. “Önümüzdeki 3-4 yıllık süreçte en az 30 yeni GDO çeşidinin dünya çapında kullanılabileceğini” belirten Brookes, “Eğer Türkiye GDO’lara izin verme sürecini hızlandırmazsa maliyet daha da artar. O zaman her yıl için ortalama 1 milyar dolarlık bir kayıp söz konusu olur” dedi. Türkiye’nin düzenlemesi nedeniyle tüketicilerin de etkilendiği görüşünü savunan Brookes, “Türkiye’deki gıda fiyatlarının son 2 yılda arttığına eminim. Tabii ki bu artışların tamamı GDO’dan kaynaklanmadı” diye konuştu. Önümüzdeki dönemde etkilenecek sektörleri anlatırken, kanatlı sektörü örneğini veren Brookes, “Mesela Brezilya’dakiler çok daha makul fiyatlarla satış yapacak. Rekabet gücünüz birçok sektörde azalacak” ifadelerini kullandı.

bigPara.com

  http://www.radikal.com.tr/108813810881385

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Yahşi Batı - knifeedge

  Yahşi Batı filminde Ozan Güven'in kızıldereli çadırında otu çektikten sonra, bir repliği vardır; "...tiriniz gidiniz efendim!!!".

  hmmm biraz dusunelim... - ocankaya

  Kurt bunlar kurt. Hale bakin tarafsiz raporla, Turkiyenin aklina suphe dusurucekler. (1) GDOlu tarimdan kasanilani saglik sektorune yedirmek cok mu mantikliymis? (2) Turkiyede verimli topraklar derya deniz.

  "1 milyar dolar keybettiniz"; ya binlerce hayat kazandıysak? - YaseminKara

  Greenpeace olmasa bu ülkede GDO'nun ne oldugunu pek duymayacaktık diye düşünüyorum. Halkın gıda konusundaki biliçlendirmesinde bu kadar ugrasan bir örgüt varken ve bu örgütün kulaktan dolma bilgilerle değil de GDO'nun gerçekten insan hayatına bu kadar zararlarını blimsel verilerle anlatmalarına ragmen, Amerikalı - çıkarına geldiği gibi konuşmak durumunda olan para babası bir adamın sözlerine umarım kimse kanmaz.GDO yeni oldugu için belki de bu nesildeki etkileri henüz görülmedi ama bir 10 yıl sonra çaresi bulunamayan bknz kanser gibi hastalıkların oluşumuna etkisini ne şekilde çıkartacak tam olarak bilinmiyor. Ama gerçek su ki nasıl ki sigara kanser yapar direk denemiyor ama kanser oluşum etkisini arttırıyor ise GDO da aynı şekilde kanser yaptıgı henüz bilinmese de bu hastalığı tetikleyici özeliklere sahip oldugu ortada. elimizde kesin veriler yok diye körü körüne gelecegimizi karartacak bu olaydan uzak durmamakm ve cici GDO tanımlamasını kullanmak çok yanlış.

  işler böyle yürür!! - emiliano zapata

  GDO'lu tarım yapan koca koca firmalar bir profesörü satın alır. Satın alınan profesör sözümona bir araştırma yapar. Hükümet sözümona yapılan araştırmayı kullanarak halkı GDO'lu ürün tüketmeye yönlendirir. Bu koca koca firmalar memlekete rahat girmeye başlayınca yılda 1 MİLYAR DOLAR kazanırlar. Kazandıkları paralarla çocuklarına sağlıklı organik tarım ürünleri alırlar. Gariban ve cahil halkımsa GDO'lu domates mısır soya tüketerek sakat doğan çocuklara sahip olur.. Kamu sağlığının bedeli olmaz, GDO'lu ürün yemeyin yedirmeyin. Bırakın koca koca şirketler 1 MİLYAR DOLAR kaybetsinler!!!

  GDO'lar girdi bile! - resist

  Bravo Radikal, yine teşviklendirici bir yazıya imza attı. Şimdi yılda 1 milyon dolar kazanma heveslisi GDO'cular bu tarz para kokan işlere girişmeye can atan aç gözlü hükümetimizi harekete geçirmiştir bile çoktan. Ya da kesin anlaşmalar girişimler başlamıştır da halkın hassasiyetlerini gidermek kalmıştır tek sorun. Bu ve benzeri haberler de aman neden para kaybedelim ki diye oldukça basit düşünen halkımızı ikna etmeye yetmiştir bile. Çıkar yakında bu işin de kokusu.Bu haber boşyere yapmadı ya.