Gebze Organize Sanayi altyapısı ve teknoparkıyla Sırbistan'a model oldu

Gebze Organize Sanayi altyapısı ve teknoparkıyla Sırbistan'a model oldu
Gebze Organize Sanayi altyapısı ve teknoparkıyla Sırbistan'a model oldu

1986 yılında tamamen yatırımcıların finansmanıyla Kocaeli?nde kurulan Gebze Organize Sanayi Bölgesi?nde 200 parselde Türkiye?nin en büyük kuruluşlarından 118 işletme üretim yapıyor.

Geçen yıl Gebze Organize Sanayi Bölgesi'ni ziyaret eden, Sırbistanlı heyet, dev akıllı binası, teknoparkı ve teknolojik altyapısından etkilendiği GOSB'un benzerini Sırbistan'da yapacak. Projeye GOSB danışmanlık edecek
Haber: NURİYE DOĞU / Arşivi

İSTANBUL - Türkiye’nin en büyük organize sanayi bölgelerinden Gebze Organize Sanayi Bölgesi (GOSB), Sırbistan’da kurulacak yeni organize sanayi bölgelerine model olacak. Sırbistan’dan bir heyetin geçen yıl GOSB’u ziyarete geldiğini ve hayran kaldığını belirten GOSB Bölge Müdürü Güher Türker, “Akıllı binamız, bünyemizdeki Türkiye’deki OSB’lerde kurulan ilk teknopark ve burada geliştirilen projelerden çok etkilendiler, bu tecrübeyi ülkelerine taşımak istediler” diye konuştu. 

OSB’lerin ilk teknoparkı
Bunun üzerine Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün 25-27 Ekim’de Sırbistan’a gerçekleştirdiği resmi ziyarete kendilerinin de özel olarak davet edildiğini kaydeden Güher Türker, “Sırbistan’da Sancak Bölgesi’nde yapımı planlanan ve bölgenin ekonomik kalkınmasına önderlik edecek OSB’de GOSB’u model olarak almak istediler” dedi. Türker, geçen yıl GOSB’u ziyaret eden Sırp Sanayi ve Yatırımdan Sorumlu Devlet Bakanı Süleyman Ugljanin’in GOSB’un danışmanlığını da talep ettiğini belirtti.
Türker, GOSB’un 1986 yılında sanayinin kalbinin attığı Kocaeli ve civarındaki çarpık üretimin yol açtığı çevre kirliliğini önlemek ve sanayiyi disipline etmek amacıyla kurulduğunu belirtti.  Türker, “Türkiye’nin ilk organize sanayi bölgelerinden olan GOSB birçok ilki barındırıyor. GOSB’un kendi olanaklarıyla Türkiye’de bir OSB içinde Teknopark kurması da bir ilk. 2002’de onaylanan GOSB Teknopark’ta 78 firma faaliyet gösteriyor” diye konuştu. 

Özel haberleşme sistemi
GOSB’un teknolojik altyapısı ve çevreyi koruyan yeşil misyonuyla OSB’ler içinde bir marka olarak gösterildiğini aktaran Güher Türker, GOSB’un özel bir sistemle kendi haberleşmesini (ses ve veri) sağladığını ve bunun da Türkiye’de ilk olduğunu ifade etti.
Öte yandan 2010 yılında GOSB’daki toplam yatırım miktarının 2 milyar dolara ulaşacağını ifade eden Türker, şöyle devam etti: 

‘Yabancı yatırım çekiyor’
“GOSB, hem yurtiçindeki hem de yurtdışındaki birçok OSB’ye de danışmanlık hizmeti veriyor. Çektiği yabancı yatırımlar da cazibesini hızla artırıyor. Teknolojinin çok iyi kullanıldığı GOSB’da elektrik hizmeti, Scada uzaktan kumanda sistemiyle destekleniyor ve bölgeye yedi gün, 24 saat hizmet veriliyor. Ayrıca GOSB’daki tüm işletmeler çevreye duyarlı üretim yapılıyor. Bu bağlamda, GOSB, insan ve çevre hakları konusunda topluma önemli taahhütler veren Küresel Sorumluluk Anlaşması/Global Compact’i imzaladı. 1991 yılında ağaçlandırma çalışmalarına başlayan GOSB, 11 hektar üzerinde orman oluşturdu. Yeşilin sanayi ile dost olduğu bir alan yaratan GOSB, bu yönüyle de örnek teşkil ediyor.  GOSB aynıca bir kültür merkezi işlevi de görüyor. GOSB’da her ay bir tiyatro oyunu sahneleniyor. Yine her ay çağdaş Türk ressam ve heykeltıraşlarının eserleri de sergileniyor.”
Bu arada, İstanbul Sanayi Odası tarafından açıklanan ‘Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu 2008’ arasında GOSB’da üretim yapan 15 firma, ‘Türkiye’nin İkinci 500 Büyük Sanayi Kuruluşu 2008’ arasında ise 14 firma yer alıyor.