'Geç kalmayın, çok naz âşık usandırır' diyen Çağlayan, Çinlileri yatırıma çağırdı

'Geç kalmayın, çok naz âşık usandırır' diyen Çağlayan, Çinlileri yatırıma çağırdı
'Geç kalmayın, çok naz âşık usandırır' diyen Çağlayan, Çinlileri yatırıma çağırdı

Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, Çin ziyaretinde iki ülke arasındaki ticaretin oldukça zayıf bir noktada bulunduğuna dikkat çekti. FOTOĞRAF: HÜLYA GÜNDÜZALP / AA

100 milyar dolar cirosu olan Çinli şirketlerin CEO'larına seslenen Bakan Çağlayan 'Türkiye'deki teşvikleri kaçırmayın. Buraya Türkiye'nin avantajlarını anlatmaya geldik. Ancak fazla naz yapmayın. Bir aşk var, bunları bir an önce evlendirmek gerekiyor' dedi
Haber: RUHi SANYER - rsanyer@radikal.com.tr / Arşivi

ŞANGHAY - Dış Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, 100 milyar doların üzerinde büyüklüğü olan Çinli şirketlerin CEO’larını Türkiye’de yatırıma çağırdı. Bakan Çağlayan, çeşitli temaslarda bulunmak için geldiği Çin’in Şanghay kentinde düzenlenen, ‘Türk-Çin İş Forumu’nda yaptığı konuşmada, Çinli CEO’lara Türkiye’nin verdiği teşvikleri kaçırmamasını önererek, “Fazla geç kalmayın. Bizde ‘Çok naz âşık usandırır’ derler. Naz yapmayın” dedi.
Bakan Çağlayan, bir önceki gelişlerinde Çin Başbakanı Wen Jiabao’nun kendisine “Biz artık Türkiye ile olan ticaretimizi dengeli hale getirmek arzusundayız” dediğini de hatırlattı. 

‘Çin’i fırsat olarak görüyoruz’
Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM) Uludağ İhracatçılar Birliği’nin organizasyonunda düzenlenen dört günlük Çin gezisine Zafer Çağlayan ve TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi’nin yanı sıra 80 kişilik ihracatçı-işadamı da katıldı. Türk-Çin İş Forumu’nda ikili temaslarda bulunan Çinli ve Türk firmalar daha sonra da birlik temsilcilerinin katılımıyla Çin’in önemli şirketlerinin üst düzey yöneticileriyle biraraya geldi.
Çağlayan İş Forumu’nda ve CEO buluşmasında yaptığı konuşmada, iki ülke arasındaki ticaretin çok düşük kaldığını vurgulayarak, Çin’in 1.2 trilyon dolarlık ihracatı içinde Türkiye’nin 1.5 milyar dolarla binde 1’lik payının çok düşük olduğunu söyledi. Çağlayan, buna karşılık Çin’in dünyanın en büyük üçüncü ithalatçısı olduğunu ve bu nedenle Çin’i hep fırsat olarak gördüklerinin de altını çizdi. Pazarı nasıl geliştireceklerine yönelik çalışma yaptıklarını kaydeden Bakan Çağlayan, “İhracatımız Çin’in ihracatının binde 1’i... Geri kalanını kimden alıyor, bakıyoruz. Pazara hangi ürünlerle girebiliriz bunu araştırıyoruz. Çin’e neden mal satamıyoruz? Bölgesel ekonomik işbirliklerinde siyasi açıdan eksikliklerimiz mi var buna bakıyoruz” diye konuştu. 

‘Firmalar flört döneminde’
Bakan Çağlayan, İş Forumu’nun ardından katıldığı CEO toplantısında da Türkiye’deki fırsatları şöyle anlattı: “Türkiye’de sunulan teşvikleri kaçırmamanızı öneririm. Kurumlar vergisi olarak yüzde 2 ödeyeceksiniz. Bu yok gibi bir şey demek. Sigorta primleri yedi yıl devlet tarafından karşılanacak. Hammaddeyi Çin’den getirmek zorunda değilsiniz, Türkiye’de bu fazlasıyla var. Avrupa’nın en uzak yerine Türkiye’den dört saate gidilebiliyor. Bu avantajları görmeniz için bunları anlatmaya geldik. Ancak fazla da naz da yapmayın. Bizde bir söz vardır: Çok naz aşık usandırır. Şimdi iki ülke firmaları flört döneminde. Bir aşk var ama bunları bir an önce evlendirmek gerekiyor.” Yatırımların duygusallıkla bağdaşmadığını, dünyadaki rekabet avantajını görerek yatırım yapıldığını vurgulayan Çağlayan, elektrik, gıda, tekstil, madencilik, otomotiv gibi birçok sektörün bu konuda önemli avantajlar sunduğunu ifade etti. 

‘Türkiye yatırım üssü olabilir’
Türkiye’den Çin’e yapılan ziyaretleri ekonomik dengeyi kurma konusunda önemli adımlar olarak gördüklerini belirten Bakan Çağlayan, “Çin’in Türkiye’yi yeterince tanımadığını gözledik. Çin Türkiye’yi yatırım üssü yapabilir. Böylece ihracatının yüzde 20’sini yaptıkları AB ülkelerine satışlarını Türkiye üzerinden sıfır gümrükle daha da artırma imkânına kavuşabilir” dedi.
TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi ise, Türkiye ile Çin’in geleceğin yıldız ekonomileri olduğunu ifade ederek, ortak işbirliği imkânlarının artırılmasının ortaya ‘müthiş bir sinerji’ çıkaracağını söyledi. Büyükekşi, Çin ile ticarette çok büyük açık verdiklerini ve bunu değiştirmek gerektiğini de belirterek, “2001’de 199 milyon dolar olan ihracatımızı yedi kat artırarak 2008’de 1.4 milyar dolara çıkardık. Aynı dönemde Çin’den ithalatımız 926 milyon dolardan 15.6 milyar dolara çıktı. İthalat 15 kat arttı” dedi.

‘Türkiye’nin tek politikası var’
Bakan Çağlayan, Türkiye’nin tek bir Çin politikası olduğunu belirterek, “Çin’i sadece bir ticari ortak olarak değil, stratejik ortak, işbirliği yapılacak, ekonomik entegrasyon sağlanacak ülke olarak görüyoruz” dedi. Çağlayan, Çin ile Türkiye arasındaki dostluğun ekonomik ilişkilere yeterince yansımadığını, iki ülke arasındaki ticaretin her geçen gün arttığını ancak ticari dengesizliğin Türkiye aleyhine büyüdüğünü söyledi. ‘Bunu dengelemek istiyoruz’ diyen Çağlayan, bunun için karşılıklı gidilip gelinmesi ve karşılıklı siyasi, ticari, ekonomik ilişkilerin, ortak avantajların geliştirilmesi gerektiğini ifade etti. İki ülkenin birbirini yeterince tanımadığını vurgulayan Çağlayan, “Çin ile olan ticaretimiz oldukça zayıf bir noktada” dedi.

100 milyar dolar  yönetiyorlar 
Şangay’daki toplantının hiç kuşkusuz en önemli kısmı bölgenin en önemli Çinli firmalarının üst düzey yöneticileriyle yapılan toplantıydı. Aralarında Chery, Geely gibi Türkiye’ye yatırımı düşünen otomotiv firmalarının temsilcilerinin de olduğu Çinli firmalar Türkiye’de yatırım fırsatları konusunda bilgilendirildi. Alınan bilgilere göre, bu şirketlerin toplam ciroları 100 milyar doların üzerinde. Yarattıkları istihdam ise 100 binden fazla. 130 ülkeden şirketler Şangay’a 80 milyar dolar yatırdı.
Çin Uluslararası Ticaret Odası Başkanı Wang Lee, Şangay ile ilgili şu bilgileri verdi: 
* Kişi başına gelir 10 bin 539 dolar 
* 10 bin 580 ton kapasiteli Şangay Limanı dünyanın en büyüğü
* Şehir 795 milyar dolarlık ihracatla Çin’in toplam ihracatının yüzde 35’ini gerçekleştiriyor 
* 130 ülkeden 50 bin şirket faaliyet gösteriyor. Toplam yatırımları 80 milyar dolar