Geçen zaman Halis Toprak'ın lehine işliyor

İşadamı Halis Toprak'ın da aralarında bulunduğu beş kişi hakkında 'Sermaye Piyasası Kanunu'na muhalefet' suçundan açılan dava, zamanaşımı gerekçesiyle ortadan kaldırıldı.

İSTANBUL - İşadamı Halis Toprak'ın da aralarında bulunduğu beş kişi hakkında 'Sermaye Piyasası Kanunu'na muhalefet' suçundan açılan dava, zamanaşımı gerekçesiyle ortadan kaldırıldı.
İstanbul 11. Asliye Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmada esas hakkındaki görüşünü açıklayan Cumhuriyet Savcısı Atilla Ayvacı, beş yıllık zamanaşımı süresi dolduğu için davanın düşürülmesini istedi. Davayı karara bağlayan hâkim, Toprakbank A.Ş'nin 30 Haziran 2000 tarihli mali tablosunun 25 Ağustos 2000 tarihinde açıklandığını, kamu davasının ise 30 Mart 2006 tarihli iddianameyle açıldığını belirtti.
6 Eylül 2004'te denetleme yetkisinin BDDK tarafından SPK'ya verildiğini, 24 Şubat 2005 tarihinde ise savcılığa suç duyurusunda bulunulduğunu hatırlatan hâkim, bu iki tarih arasındaki 5 ay 17 günlük süre içinde zamanaşımı süresinin durduğu kabul edilse bile davanın açıldığı tarihe kadar 5 yıl 1 ay 17 günlük sürenin geçtiğini ve bu nedenle beş yıllık asli dava zamanaşımı süresinin dolduğunu belirtti.
Hâkim, bu nedenle Halis Toprak, Nejat Zafer Ataman, Yeşim Toprak Doğan, Yıldırım Aktürk ve Turgut Tavşanoğlu hakkında 'Sermaye Piyasası Kanunu'na muhalefet etmek' suçundan açılan kamu davasını ortadan kaldırdı. Sanıkların bir ile üç yıl arasında hapis cezası isteniyordu.
Zimmet davası düşmüştü
Toprakbank'ın zarara uğratılması iddiasıyla ilgili olarak İstanbul 8. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki davada da Toprak hakkındaki 'zimmet' suçlaması zamanaşımı nedeniyle düşmüştü. Toprak ana davada 'gerçek mahiyetine uygun düşmeyecek şekilde muhasebeleştirmek' suçundan iki buçuk yıl hapis cezası almıştı.