Gecikme nedeni karasızlar

Türkiye Eczacılar Birliği Başkanı (TEB) Mehmet Domaç, uygulamaya ilişkin en büyük sorunun geri ödemeler olduğunu da kaydetti.
Çalışma ve Maliye bakanlıklarına bu konuda büyük iş düştüğünü anlatan Mehmet Domaç...

ANKARA - Türkiye Eczacılar Birliği Başkanı (TEB) Mehmet Domaç, uygulamaya ilişkin en büyük sorunun geri ödemeler olduğunu da kaydetti.
Çalışma ve Maliye bakanlıklarına bu konuda büyük iş düştüğünü anlatan Mehmet Domaç, konuya ilişkin şunları kaydetti: "SSK sözleşmelerinde geri ödemeler için 45 günlük bir süre verildi. Bu süre belirlenirken de çok tartışma oldu. Geri ödemelere ilişkin bir garanti sistemi de kurulmadı. Bugünkü koşullarda bütün eczanelerin sözleşme imzalaması mümkün değil. Uygulamanın yaygınlaşmasının temel etmeni, geri ödemelerin zamanında yapılması. Bu ay sonuna kadar 14 bin kadar olan eczane sayısı, geri ödemelerde sıkıntı olmazsa 17 bine çıkabilir."
İlaç şirketlerinin de dikkatli olması gerektiğini ileten Türkiye Eczacılar Birliği Başkanı Mehmet Domaç, 'sanayicilerin gerekli iskontoları yapmasının önemine' dikkat çekti.
TEB'den savunma
Türkiye Eczacılar Birliği'nden alınan bilgiye göre eczanelere sözleşme dağıtımında bir sıkıntı yaşanmadı. Sözleşmelerin zamanında basıldığını ve bölge odalarına gönderildiğini aktaran yetkililer, "Bazı eczaneler, önce sözleşme imzalamak istemeyip, sonradan karar değiştirmiş. Bu eczaneler sözleşmeyi geç talep etmiş olabilirler ya da odalarından teminde sıkıntı yaşamış olabilir" dediler.
Türkiye Eczacılar Birliği Başkanı Mehmet Domaç, Türkiye genelinde bulunan 20 bin serbest eczaneden 14 bin 500 tanesinin sözleşme talep ettiğini, söz konusu eczanelerin sözleşme yapıp yapmamakta özgür olduğunu belirtirken şunları söyledi: "Bana göre yapmaları iyi olur. Çünkü bu uygulama Türkiye'de dönüşümün simgesi. Evrensel kurallara göre yatan hasta hastaneden, ayakta tedavi gören de serbest eczaneden ilacını alır. Biz de bu standarda geliyoruz."