'Geçmişimizi unutmayalım'

Akbank Yönetim Kurulu Murahhas Üyesi Özen Göksel, bankacılık ve finans sektörünün yakın geçmişteki olayları unutmayarak teftiş ve denetime önem vermesi gerektiğini söyledi.

İSTANBUL - Akbank Yönetim Kurulu Murahhas Üyesi Özen Göksel, bankacılık ve finans sektörünün yakın geçmişteki olayları unutmayarak teftiş ve denetime önem vermesi gerektiğini söyledi. Akbank Teftiş Kurulu, önceki gün ISO 9001:2000 Kalite Güvence Belgesi aldı. Törende konuşan Göksel, son yıllarda sektörde önemli olaylar olduğunu anımsatarak, şöyle dedi:
"Son beş yılda 40'a yakın banka tasfiye edildi. Bu tasfiyeler ekonomiye büyük yük getirdi ve bedeli ağır oldu. Sektördeki çöküşün nedenlerinden birisi de teftiş ve denetime bu bankaların önem vermemesi. Batan bankaların üst yönetimlerinin denetime gereken önemi vermemelerinin bir nedeni de o tarihlerde yürürlükte olan Bankalar Yasası'ndaki boşluklardı. Nitekim boşluklar yürürlüğe giren Bankalar Yasası'yla doldu."
Akbank'ta teftiş kurulu başkanlığının 1968'de banka yönetim kurulu başkanlığına bağlandığını belirten Göksel, bu uygulamanın 33 yıl sonra 2001 tarihli Bankalar Yasası ile yürürlüğe konulduğuna dikkati çekti.
Akbank'ın, bu belgeyle uluslararası iç denetim standartlarının gereklerinin yerine getirilmesinde önemli bir adım atan ilk Türk bankası olduğunu belirten Akbank Genel Müdürü Zafer Kurtul ise şöyle konuştu:
"Bankamızın 2000 yılında 3 milyar dolar olan piyasa değeri bugün 16.5 milyar dolara ulaştı. Bu büyüklükleriyle bankamız gelişmekte olan ülkelerdeki en büyük bankalardan birisi haline gelmiştir."