Geithner'a göre küresel ekonomilerin hâlâ hükümet desteğine ihtiyacı var

Geithner'a göre küresel ekonomilerin hâlâ hükümet desteğine ihtiyacı var
Geithner'a göre küresel ekonomilerin hâlâ hükümet desteğine ihtiyacı var

Geithner: Gitmemiz gereken uzun yol var.

WASHINGTON - ABD Hazine Bakanı Timothy Geithner, ABD ve diğer ülkelerin küresel ekonomik krizle mücadelesinin küresel ekonomiyi ‘uçurumdan kurtardığını’ söyledi.
Geithner, bugün Londra’da başlayacak G-20 maliye bakanları toplantısından önce gazetecilere yaptığı açıklamada, bu çabalara rağmen ülkelerin, geçmişteki ekonomik durgunluk dönemlerinde yaptığı klasik hatalardan kaçınmak için düzelme işaretleri netleşinceye kadar önemli miktarlarda ekonomiye destek vermeyi sürdürmesi gerektiğini ifade etti.
“Uzun bir yol kat ettik, ancak gitmemiz gereken daha uzun bir yol var” diyen Geithner, Londra’daki toplantıda ABD’nin finansal sektörde reformların uygulanması için derhal harekete geçilmesine ihtiyaç olduğunu açıklayacağını belirtti.
Bu arada küresel ekonomik krizi sona erdirmek için alınan önlemleri durdurmaya başlamak için çok erken olduğu konusunda anlaşan G-20 ülkeleri, toplantıda, trilyonlarca dolarlık desteği nasıl bitireceklerini ve mali reformları nasıl uygulayacaklarını değerlendirecek.

ABD’nin oy hakkı görüşülecek
Londra’daki toplantıda daha katı banka sermaye standartları uygulaması taslağı sunacak ABD’nin, gelişmekte olan ülkelerin IMF’de daha fazla oy hakkına sahip olmasını öngören teklifinin de toplantıda değerlendirilmesi bekleniyor. Geithner ise, güçlü sermaye uzlaşmasının, büyük finans kurumlarının iflas riskini sınırlayarak, finans sistemini daha istikrarlı yapmanın önemli bir parçası olduğunu söyledi.
G-20 maliye bakanları toplantısında, ABD Başkanı Barack Obama ve diğer dünya liderlerinin katılacağı 24-25 Eylül’de Pittsburgh’da düzenlenecek G-20 zirvesinin gündemi hazırlanacak. (aa)