Geldof: AB için Türkler gerekli

Müzisyen Bob Geldof İstanbul'da iş dünyasına seslendi.


Bob Geldof, 20 yıl sonra marka konferensı için Türkiye'de. "Bu kez kimse pasaport sormadı" diyen Geldof, 70 milyon dinamik Türk'ün AB için gerekli olduğunu söyledi. Papa içinse "İyi bir hassasiyet dersi aldı" dedi.

İSTANBUL - Afrika'da açlıkla mücadele için düzenlediği konserlerle tanınan ünlü müzisyen ve aktivist Bob Geldof, Türkiye'nin Avrupa Birliği (AB) üyeliğine destek verdi. Geldof, "Türkiye AB'ye üye olmazsa büyük hata olur. 70 milyon genç ve dinamik insana ihtiyacımız var" dedi.
Türkiye'nin bu uğurda limanlarını Güney Kıbrıs'la ticarete açmayı da tartışmaktan çekinmemesi gerektiğini belirten Geldof, "Ancak bu konu mümkün olduğunca zamana yayılmalı" diye konuştu. Marka Konferansı kapsamında özel bir konferans veren Geldof, kendi yaşam hikâyesi üzerinden Türkiye, AB ve dünya konusundaki düşüncelerini aktardı.
'Pamuk'la gurur duyun'
Yazar Orhan Pamuk'un Nobel'e layık görülmesinin Türkiye açısından gurur verici olduğunu söyleyen Bob Geldof, "Ödül kesinlikle siyasi değil. Bana göre Orhan Pamuk büyük bir yazar olduğu için ödül aldı. Bu sanatı sizin kültürünüz yarattı, o yüzden gurur duymalısınız" dedi.
Geldof, ülkeye ya da başbakana bile hakaret etse hiç kimsenin düşüncesinden ötürü hapse girmemesi gerektiğini de sözlerine ekledi.
Papa'nın Türkiye ziyaretini de değerlendiren ünlü müzisyen Geldof, Papa'nın bir süre önce yaptığı ve İslam dünyasında tepki çeken konuşmaya değinerek şunları söyledi:
"Entelektüeller iyi birer lider olmuyor. Papa daha işinde yeni. Bazen çenesini kapatması gerekiyor. Hassasiyet konusunda iyi ders aldı."
Türkiye'nin 21'inci yüzyıl için dünyanın en önemli ülkelerden biri olacağının bundan 20 yıl önce bile belli olduğunu söyleyen Geldof, bu nedenle Turgut Özal'la röportaj için ilk kez 20 yıl önce Türkiye'ye geldiğini dile getirdi. Geldof, "Bu gelişimde bana pasaport sormadılar. Demekki Türkiye'de de Avrupa'daki kadar beni tanıyorlar"dedi.
Dünyada önümüzdeki beş yıl içinde en önemli olayın Çin'in büyümesi olacağını ifade eden Geldof, şunları söyledi: "Bu hem büyük fırsat, hem tehdit. Çin züccaciye dükkânındaki fil gibi. Çin ve Hindistan ucuza üretir, Afrika hammadde sağlar ve ABD de tüketmeye devam ederse bu durumda Avrupa ne yapacak? Uzun süredir bu tartışılıyor."
150 bin dolarlık soru
Bob Geldof, Türkiye'deki konuşmaları için 150 bin dolar aldığı iddiasını içeren soru üzerine, "İş konuşmam için bana inanılmaz para ödendi, en sevdiğim iş olan müzik yapmaya gelsem kimse para ödemez" diye esprili yanıt verdi.Türkiye, eklem yeri gibi
Geldof, Avrupa'nın Müslüman- Hıristiyan ayrımından vazgeçerek kültürlerin birliği prensibini benimsemesi gerektiğini dile getirdi. Geldof "Türkiye'de İslami bir hükümet başa geldi. Ancak bu hükümet yüzünü AB'ye çevirdi. Atatürk'ün istediği de buydu" dedi. Geldof, şöyle devam etti:
"Türkiye Doğu ve Batı arasında her zaman bir eklem yeri gibi olmuştur. Bu iki geleneğin birleşmesi bir patlama yaratmıştı ve yine yaratacak. Biz Avrupa'da fazla yiyeceklerimizi imha etmenin yollarını ararken 8 mil güneyimizde Afrika kıtasında 30 milyon insan açlıktan ölüyordu. Bunun üzerine 20 yıl önce Afrika'da açlığa karşı Live Aid konserini düzenledik. İşe yaramazsa diye çok korkmuştum. Ancak 200 milyon dolar yardım toplandı."